Zespół suchego oka związany jest z kilkoma nieprzyjemnymi objawami, do których należą pieczenie, kłucie, uczucie obecności ciała obcego w oku, ale także i uczucie suchości, piasku pod powiekami, zbyt duże lub małe łzawienie. Choć zespół suchego oka najczęściej pojawia się z wiekiem, coraz częściej także i młodzi pacjenci skarżą się na dyskomfort.
Nawet co 5 pacjent gabinetu okulistycznego przyznaje się do objawów związanych z zespołem suchego oka. Powodem dolegliwości może być zaawansowany wiek, ale także i zbyt częste męczenie wzroku przed ekranem smartfonów i komputerów. Warto wiedzieć, jakie kroki podjąć by odzyskać komfort widzenia.
Jak rozpoznać zespół suchego oka
Zespół suchego oka może rozpocząć się dość łagodnymi objawami, które łatwo pomylić z reakcją alergiczną lub ze zwyczajnym zmęczeniem. Częstym symptomem wskazującym na początek choroby może być zarówno suchość oczu, jak i nadmierne łzawienie. Dzieje się tak dlatego, że zespół suchego oka wiąże się z ubytkami w filmie łzowym pokrywającym powierzchnię rogówki. Stąd wynika większa produkcja wody, która nie może „przykleić się” do uszkodzonego oka i wymywa jeszcze bardziej już przecież uszkodzony film. To bardzo niebezpieczne, dlatego że niekiedy może to się skończyć trwałym uszkodzeniem rogówki, a w konsekwencji pogorszeniem wzroku. Inne objawy mogące wskazywać na zespół suchego oka to: podrażnienie oczu, kłucie lub pieczenie, falujący albo rozmazany obraz, częstsze mruganie i uczucie zmęczenia, nadwrażliwość na światło i uczucie obecności ciała obcego.
Jak leczyć suche oko?
Najskuteczniejszym środkiem leczenia zespołu objawów jest doraźne zastosowanie kropli nawilżających. Warto dokładnie opisać zespół objawów, na które cierpisz, podczas rozmowy z farmaceutą w aptece. Nie każde krople do oczu będą dobrym pomysłem. Upewnij się, że kupujesz lek nawilżający, a nie na przykład dedykowany pacjentom z problemem zaczerwienionych oczu (mogą one pogorszyć problem, obkurczając naczynia krwionośne w gałce ocznej). Warto także zastosować kilka trików, które pomogą chwilowo złagodzić objawy. Duży efekt przyniesie częstsze mruganie oraz zamknięcie oczu na dłuższą chwilę. Może to pomóc w odbudowaniu filmu łzowego.
Wprowadź zdrowe nawyki
Pamiętaj, że nie tylko stosowane leki mogą pomóc ci odzyskać komfort widzenia. Bardzo duże znaczenie mają codzienne nawyki, na przykład częste robienie przerw podczas korzystania z komputera, a także dbanie o prawidłowe nawilżenie ciała od wewnątrz – to także może bardzo wspomóc proces wytwarzania łez. Wzbogać codzienną dietę o tłuste ryby, które są wartościowym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, bardzo korzystnych dla zdrowia oczu. Znajdziesz je także w migdałach i olejach roślinnych, na przykład w oleju lnianym.