Pozostałe

Domowe sposoby na opakowanie

Na co dzień nie zastanawiamy się nad sposobem pakowania i zamykania produktów, które kupujemy

Na co dzień nie zastanawiamy się nad sposobem pakowania i zamykania produktów, które kupujemy. Problem pojawia się, kiedy nie zużyjemy całości i chcemy wtórnie je zapakować, a zależy nam na hermetyczności bądź wytrzymałości zamknięcia. Zobacz, jak opakowują produkty maszyny Fischbein oraz jak można to powtórzyć domowym sposobem!

 

Zgrzewanie

Technika polegająca na stapianiu ze sobą dwóch warstw folii przemysłowej, nazywamy zgrzewaniem. Pod wpływem wysokiej temperatury dwie warstwy folii ulegają stopieniu, po czym natychmiast po obniżeniu temperatury zastygają, pozostając złączone ze sobą. To bardzo popularny sposób pakowania drobnych produktów spożywczych, ale także zabawek czy przedmiotów użytkowych.

Takie opakowanie można z łatwością przygotować samemu w domu lub ponownie szczelnie zamknąć kupiony w sklepie produkt – na przykład niedojedzoną paczkę orzechów. Jak to zrobić? Wystarczy rozgrzać klingę noża nad płomieniem świecy, a następnie zdecydowanym ruchem przeciągnąć ostrze po folii. W skali przemysłowej do zgrzewania używa się specjalnych maszyn – zgrzewarek – które w zależności od rozmiaru, wyposażenia i ustawienia, wykonują czynności pakownicze masowo nawet na bardzo dużych obiektach, jak choćby worki do transportu chemikaliów przemysłowych.

Zaklejanie

Każdy z nas ma w domu klej. A już na pewno każdy, kto ma dzieci, jest fanem modelarstwa lub “złotą rączką”. Sztyft, żel, pasta – używamy kleju w różnych postaciach do wielu czynności. Najczęściej w celach naprawczych (sklejanie rozbitego wazonu) lub użytkowych (przyczepienie haczyka bez konieczności wiercenia). Oczywiście pozostaje sfera hobbystyczno-edukacyjna – modele i wyklejanki. Ale jak wykorzystać klej do opakowalnictwa?

Profesjonale firmy z branży pakowalniczej, takie jak wielkopolski Alima-Pack, maja w swojej ofercie m.in. działające w przemyśle maszyny bazujące przy zabezpieczaniu opakowań za pomocą kleju nazywane są zaklejarkami. Dzięki technice double roll urządzenia te są w stanie zakleić worki złożone z kilkunastu warstw na zasadzie podwójnego zawijania tworzywa i przekładania warstw specjalnym klejem. Tak przygotowane opakowanie jest niezwykle szczelne, hermetyczne i ma atrakcyjny wygląd. Aby zrealizować coś podobnego u siebie w domu trzeba pamiętać o jednej rzeczy – nie próbuj samodzielnie sklejać opakowań służących do przechowywania produktów spożywczych, brak precyzji, którą zapewniają maszyny tak renomowanych marek jak Fischbein może spowodować, iż klej przedostanie się do pożywienia.

Zszywanie

Najbardziej naturalną i powszechną formą zabezpieczenia produktów, o której na co dzień zapominamy jest oczywiście zszywanie. Stosowane zazwyczaj przy wyrobach przemysłowych może być kojarzone przez przeciętnego konsumenta chociażby z… brykietów do grilla. Te zazwyczaj pakowane są w papierowe worki i zszywane grubą nicią. Takie zamknięcie nie jest aż tak hermetyczne jak poprzednie – nie da się na przykład wytworzyć wewnątrz opakowania próżni, za to cechuje się duża wytrzymałością i wszechstronnością. Zszyć można zarówno papier, jak i polipropylen czy polietylen.

Domowe sposoby na ponowne zszycie opakowania są rzecz jasna banalnie proste. Choć może się to wydawać tak oczywiste, że aż niewiarygodne, wystarczy gruba nić i mocna igła – choć i to w zależności od materiału, który planujemy zszywać. Przygotowane w ten sposób domowej roboty opakowanie będzie bardzo atrakcyjne i może posłużyć na przykład do zapakowania prezentu.

Similar Posts