Wybór odpowiedniej położnej, zarówno przed porodem, jak i w czasie połogu, to kwestia niezwykle istotna dla każdej młodej mamy. Położna w szpitalu jest osobą, która może pomóc w bezproblemowym przebiegu akcji porodowej, przygotowując przyszłą mamę do wydania dziecka na świat. Położna środowiskowa z kolei opiekuje się zarówno ciężarną kobietą, jak i świeżo upieczoną mamą oraz jej maluchem.
Jak można dokonać wyboru położnej rodzinnej?
Niewielu z przyszłych rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że z pomocy położnej mogą skorzystać już na etapie oczekiwania na maluszka. Z położną spotykają się zwykle dopiero na sali porodowej lub podczas zajęć w szkole rodzenia. Tymczasem każdej ciężarnej kobiecie przysługuje prawo do bezpłatnego wyboru położnej rodzinnej w ramach NFZ. Aby dokonać wyboru odpowiedniej osoby, należy w przychodni lekarskiej wypełnić deklarację przypominającą tę, którą wypełnia się podczas wyboru lekarza. Co ważne, podczas wyboru położnej nie obowiązują zasady regionalizacji – położna nie musi być osobą zatrudnioną w tej samej przychodni, co lekarz.
Z usług położnej przyszła mama może zacząć korzystać od około 20 tygodnia ciąży. W okresie pomiędzy 21. a 31. tygodniem ciąży przysługuje jej prawo do jednego spotkania w tygodniu. Od 32 tygodnia ciąży, spotkania z położną mogą odbywać się dwa razy w tygodniu.
Wybór położnej w szpitalu
W przeciwieństwie do położnej rodzinnej, przyszła mama nie ma możliwości wyboru osoby, która będzie obecna podczas porodu w szpitalu państwowym. Najlepszym wyjściem będzie zapoznanie się z opiniami dotyczącymi konkretnych placówek i wybranie szpitala, którego personel (w tym położne) cieszą się największym uznaniem innych mam.
Zupełnie inaczej wygląda kwestia wyboru położnej w prywatnych klinikach. W placówkach tych panuje pełna dowolność w zakresie doboru personelu, który będzie towarzyszył kobiecie podczas porodu. Za usługi takie trzeba jednak zapłacić – w zależności od miasta i placówki nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Wybór położnej w połogu
Po porodzie nad świeżo upieczoną mamą i maluszkiem czuwa położna rodzinna (nazywana również środowiskową). Jeżeli kobieta podczas ciąży złożyła deklarację, w której wybrała swoją położną, to najczęściej, po urodzeniu dziecka, będzie opiekować się nią ta sama osoba. Położna środowiskowa będzie spotykać się z mamą i dzieckiem podczas tak zwanych wizyt patronażowych, w czasie których oceni zarówno stan mamy, jak i malucha. Położna rodzinna pomoże świeżo upieczonej mamie także w takich kwestiach jak karmienie, przewijanie czy pielęgnacja noworodka.
Przydatne linki: Położna – larmed.com.pl