Podrażnione oczy to nie powód do paniki, jednak odczucie piasku pod powiekami, nadmierne łzawienie lub przeciwnie – suchość oczu mogą świadczyć o poważnym schorzeniu, jakim jest zespół suchego oka. Sprawdź, jak rozpoznać tę chorobę.
Zespół suchego oka to choroba występująca wśród co raz młodszych pacjentów zarówno na świecie, jak i w Polsce. Nawet co 5 osoba odwiedzająca okulistę zgłasza właściwe jej objawy. Często schorzenie to zaczyna się od zupełnie niewinnych objawów, dlatego bywa dość późno diagnozowane. Oto kilka symptomów, które pomogą ci rozpoznać problem.
Gdzie szukać winowajców?
Niektórzy są bardziej narażeni na wystąpienie zespołu suchego oka, niż inni. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwiększa się z wiekiem, chociaż młode osoby także coraz częściej narzekają na niepokojące objawy. Pacjenci, którzy często nadwyrężają wzrok, prowadząc auto po zmroku lub przez wiele godzin dziennie pracując przed komputerem skarżą się na suchość oczu zdecydowanie częściej niż reszta społeczeństwa. Zespół suchego oka mogą powodować także: zmiany hormonalne (na przykład związane z menopauzą), stosowanie niektórych leków (na przykład na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę), noszenie soczewek kontaktowych bądź też laserowa korekcja wad wzroku. Czynnikiem mogącym zwiększyć suchość oczu jest też częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Bezbłędne rozpoznanie objawów
Zespół suchego oka można początkowo pomylić z alergią bądź stanem zapalnym, gdyż objawy bywają łudząco podobne. Często pojawia się uczucie suchości oczu i podrażnienie, pieczenie, kłucie lub uczucie szorstkości. Także falujący lub rozmazany obraz i nadwrażliwość na światło mogą świadczyć o schorzeniu. Do objawów suchego oka może też paradoksalnie należeć nadmierne łzawienie. Dzieje się tak w wypadku, gdy łzy wytwarzane przez oko nie spełniają swojej roli, czyli nie przylegają do niego i tym samym nie nawilżają go w odpowiednim stopniu. Suche oczy – plan działania
Rozpoznanie zespołu suchego oka to pierwszy krok ku złagodzeniu objawów choroby. W sytuacji, gdy nie chcesz albo nie możesz zrezygnować z nocnej jazdy samochodem, czytania albo korzystania z komputera, pomóc mogą specjalistyczne krople do oczu, nawilżające żele i inne preparaty. Pamiętaj także o konieczności robienia kilku-, a nawet kilkunastominutowych przerw podczas wykonywania czynności męczących dla oczu. Ulgę może przynieść także kilka prostych nawyków, jak częstsze mruganie, odpowiednie nawilżenie organizmu oraz ochrona oczu przed działaniem niekorzystnych warunków, takich jak promienie słoneczne, wiatr, kurz i pył. Unikaj też stosowania kropli do oczu na zaczerwienienia – mogą one nasilić problem, podwyższając ciśnienie wewnątrzgałkowe.