Zdrowie

Kiedy sięgać po siemię lniane?

Osoby, którym len kojarzy się wyłącznie z materiałem, z którego wykonuje się naturalne koszule, powinny jak najszybciej nadrobić zaległości. Znakomitym pomysłem wydaje się w tym kontekście zwłaszcza zapoznanie się z możliwościami siemienia lnianego, zyskać może bowiem na tym nie tylko zdrowie, ale i uroda.

Jak siemię lniane wpływa na nasze zdrowie?

Skład siemienia lnianego to najlepsza odpowiedź na pytanie o to, dlaczego medycyna naturalna interesuje się nim już od stuleci. W niewielkich nasionach możemy znaleźć nie tylko kwasy tłuszczowe omega-3, ale również substancje balastowe, białko, witaminę E oraz fitoestrogeny, które oddają nieocenione usługi kobietom w okresie menopauzy.Gdy mówimy o wpływie siemienia lnianego na ludzkie zdrowie, zwykle mamy na myśli charakterystyczną dla niego umiejętność osłaniania przewodu pokarmowego. Nasiona posiadają oryginalne wolne wyciągi, dla których charakterystyczne jest to, że powlekają zarówno błony śluzowe żołądka, jak i przełyku, co chroni je przed szkodliwymi substancjami. Śluz pochodzący z siemienia lnianego nie traci zresztą swojej lepkości nawet w czasie wędrówek po układzie pokarmowym, jakie odbywa. Oznacza to, że może docierać nawet do jelita grubego zatrzymując na każdym etapie swojej wędrówki szkodliwe dla organizmu związki. Nasiona siemienia lnianego znane są też z tego, że mają właściwości lekko przeczyszczające, często okazują się więc skutecznym sposobem wali z zaparciami.

Siemię lniane a rak piersi

Nowotwory to schorzenia, które frustrują zarówno lekarzy, jak i zwykłych ludzi, choć bowiem są obecne już od dziesięcioleci, nadal nie potrafimy im skutecznie przeciwdziałać. Mówienie o tym, że siemię lniane leczy raka byłoby sporym nadużyciem, nie można jednak nie docenić tego, że zawarte w nim lignamy są w stanie regulować poziom estrogenów. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku kobiet po menopauzie, zaburzenie równowagi hormonalnej przyczynia się bowiem do zwiększenia zachorowalności na raka piersi.

Siemię lniane dla urody

W skład siemienia lnianego wchodzą, między innymi, nienasycone kwasy tłuszczowe. Doceniamy je przede wszystkim dlatego, że przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na miażdżycę, nie można jednak nie docenić i tego, że mogą poprawić elastyczność naszej skóry. Doskonale zdają sobie sprawę z tego koncerny kosmetyczne, siemię lniane wchodzi więc w skład coraz większej grupy oferowanych przez nie preparatów.

Jaką postać siemienia lnianego wybrać?

Kupując siemię lniane nie możemy narzekać na brak różnorodności. Przyjmuje ono postać niełuskanych ziarenek, może być sprzedawane jako siemię mielone, jeśli zaś nie chcemy lub nie możemy tracić czasu na jego przygotowanie, alternatywą okazuje się siemię lniane w tabletkach. Oczywiście, skład siemienia różni się w zależności od jego formy, jeśli więc zależy nam na kwasach tłuszczowych, powinniśmy wybierać przede wszystkim niełuskane ziarna unikając siemienia mielonego. O wyborze konkretnej postaci siemienia często decyduje też charakter naszych problemów ze zdrowiem.

Similar Posts