Znasz już kojące możliwości prawoślazu? Przeczytaj tekst i dowiedz się, dlaczego warto sięgnąć po ten dar natury, kiedy zmagasz się z gardłowymi komplikacjami.
Infekcje górnych dróg oddechowych są często nękającym nas problemem, szczególnie w okresie wzmożonych zachorowań. Niskie temperatury, suche i zanieczyszczone powietrze sprawiają, że śluzówka gardła jest bardziej podatna na ataki wirusów i bakterii. Jednak natura nie pozostała obojętną na fakt, że gardło często bywa jednym z najsłabszych ogniw naszego systemu immunologicznego. Z pomocą przysyła nam cały pakiet roślin, które można wykorzystywać w profilaktyce i kuracji gardłowych infekcji. Dziś pora na zapoznanie się z jednym z nich – prawoślazem lekarskim, który oprócz szałwii, lipy, rumianku i tymianku jest jednym z najbardziej popularnych składników wchodzących w skład ziołowych preparatów na nawilżenie gardła.
Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) jest rośliną, która wywodzi się z krajów basenu Morza Czarengo i środkowo-zachodniej Azji. Ziele może osiągać do 1,5 metra wyoskości, a jego cechą charakterystyczną są rzadkie, jasnoróżowe kwiaty. W lecznictwie i kosmetologii wykorzystuje się głównie jej korzeń. Właściwości prozdrowotne prawoślazu podobno były znane już w starożytności, a w kolejnych wiekach pełnił on rolę leku aplikowanego w razie objawów: biegunki, czerwonki, kamicy, komplikacji żołądka, a nawet cholery. Wspomniana bulwa prawoślazu jest cennym złożem związków śluzowych (kwasu galakturonowego, ramnozy, arabinozy, glukozy), a także pektyny, sacharozy, skrobi i asparaginy. Roślina jest także uznawana za skarbnicę witamin (A, C, D, E i witamin z grupy B) i soli mineralnych.
Składniki śluzowe zawarte w prawoślazie mają działanie powlekające, przez co doskonale nadają się do kojenia objawów suchości i podrażnienia gardła i krtani. Idealnie w tym celu sprawdzą się suplementy diety w formie pastylek do ssania. Można je także stosować profilaktycznie chroniąc elementy górnych dróg oddechowych przed przesuszeniem. Jest to dobry nawyk szczególnie rekomendowany osobom, których praca zawodowa naraża na przeciążenia ich struny głosowe. Pastylki te można także stosować jako środek wspomagający leczenie anginy i przewlekłego zapalenia gardła. Efektywność prawoślazu wzrasta w połączeniu z takimi składnikami jak tymianek czy wyciąg z aceroli. Innym sposobem na niwelowanie stanów zapalnych jest płukanie gardła wywarem z prawoślazu. Z racji swoich właściwości wykrztuśnych, jego ekstrakt jest również częstym składnikiem syropów na kaszel, pomocny szczególnie w jego suchej odmianie.
Ale infekcje górnych dróg oddechowych to nie jedyny rodzaj problemów zdrowotnych, w którym prawoślaz może okazać się przydatny. Jego liście można bowiem wykorzystać do przygotowania okładu kojącego rany, oparzenia i owrzodzenia. Althaea officinalis będzie także przydatny podczas zwalczania dolegliwości układu pokarmowego, w tym podrażnień, zaparć, choroby wrzodowej czy nadkwaśności.