Zgaga jest wyjątkowo uciążliwą przypadłością, która może zaatakować nas w każdym momencie, z różną siłą. Dla niektórych bywa tylko nieprzyjemnym, sporadycznym objawem, a dla innych jest tak męcząca i silna, że nawet potrafi doprowadzić do wymiotów. Bez względu na to, z jakim rodzajem zgagi musisz walczyć, przetestuj kilka poniższych sposobów, które według wielu osób są wyjątkowo skuteczne.
5 najlepszych sposobów na zgagę
1. Mniejsze posiłki + napar z rumianku
Osoby cierpiące na zgagę z powodu niestrawności, są bardzo zadowolone z efektów, jakie przynosi zmniejszenie wielkości spożywanych posiłków. Jedząc częściej, a mniej, nie mobilizują swojego układu pokarmowego do produkowania dużej ilości kwasu żołądkowego, który jest głównym winowajcą problemu. Niektórzy z nich dodatkowo na pół godziny przed każdym posiłkiem wypijają szklankę lekkiego naparu z rumianku, który posiada doskonałe właściwości łagodzące. Ponadto wypicie szklanki płynu przed posiłkiem powoduje, że nie chce nam się aż tak bardzo jeść i bez problemów możemy zadowolić się mniejszą porcją pożywienia.
2. Prowadzenie dziennika żywieniowego
Skrupulatne zapisywanie tego, co zjedliśmy (włącznie z użytymi przyprawami!) oraz tego, czy po danym posiłku wystąpiła zgaga czy nie, jest najlepszą drogą do ustalenia dobrego planu żywieniowego, który nie będzie zawierał szkodliwych dla nas produktów. Choć można wymienić pokarmy i napoje, które u większości osób powodują zgagę, to jednak jest to cecha dość osobnicza i każda osoba zmagająca się z uczuciem pieczenia w przełyku powinna zacząć właśnie od poznania własnego organizmu.
- Produkty, które najczęściej powodują zgagę: żywność z torebki (zupki błyskawiczne, fixy do potraw, sosy w proszku), słodycze, alkohol, napoje z kofeiną, napoje gazowane, czosnek, cebula, ostre przyprawy, mięso smażone, fast foody
3. Stosowanie leków bez recepty
Skrupulatne stosowanie leków bez recepty jest niezwykle ważne w przypadku wszystkich osób cierpiących na zgagę, bez względu na to, czy atakuje tylko sporadycznie, czy stale. Trzeba pamiętać, że większość z tych środków ma szansę skutecznie zadziałać, gdy jest przyjmowana przynajmniej przez kilka dni. Jednorazowe zażycie leku w momencie pojawienia się uczucia pieczenia w przełyku nie zawsze jest tak skuteczne, jakbyśmy tego oczekiwali.
4. Mleko i migdały
Wypicie kubka mleka lub zjedzenie małej paczki migdałów przynosi bardzo szybką poprawę. Zawarte w nich składniki łagodzą pracę żołądka i lekko zobojętniają działanie kwasu. Tę metodę polecamy przede wszystkim kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, które nie chcą lub nie mogą stosować środków farmakologicznych. Niestety w innych przypadkach ta metoda nie będzie wystarczająca, ponieważ zgaga może szybko powrócić.
5. Sok z aloesu
Niektóre osoby twierdzą, że codzienne picie naturalnego soku z aloesu pomaga w walce ze zgagą. Według nich należy wypić około 80 ml soku przed każdym większym posiłkiem, by zauważyć pewną poprawę. Chcąc stosować tę metodę warto zwrócić uwagę na skład soku, czyli na to, czy jest rzeczywiście produktem naturalnym, bez żadnych dodatków, a w szczególności barwników i konserwantów.
Źródło: http://www.controloccontrol.pl/zgaga/co-to-jest-zgaga-i-jakie-sa-jej-przyczyny