Zdrowie

Depilacja i ochrona skóry po goleniu

Po praktycznie każdym zabiegu depilacji, niezależnie jaką metodą, powinniśmy zadbać o odpowiednią pielęgnację naszej skóry. Szczególnie dotyczy to usuwania owłosienia tradycyjnymi metodami – za pomocą maszynki lub też depilatora, gdzie częstą przypadłością są różnego rodzaju podrażnienia skóry.
Jak właściwie zadbać o skórę podczas i po zabiegu depilacji?

Wykorzystanie depilatora i kremów depilujących

W przypadku golenia usunięciu ulegają jedynie same włosy, cebulki zaś pozostają w skórze nienaruszone. Pomimo to zaleca się, aby maszynki nie stosować bez wykorzystania żelów czy też pianki do golenia. Preparaty te łagodzą w istotny sposób tarcie, ponadto wpływają one na zmiękczenie struktury samego włosa, przez co golenie jest znacznie łatwiejsze i mniej bolesne. Poleca się również usuwanie owłosienia bezpośrednio po ciepłej kąpieli, ponieważ ciepła woda posiada również właściwości zmiękczające zarost.

Metodą pozostawiającą znacznie bardziej trwały i dłuższy efekt jest zastosowanie depilatora. W odróżnieniu od klasycznego golenia w jego przypadku włosy usuwane są wraz z cebulkami, przez co jest to sposób nieco bardziej inwazyjny. Efektami ubocznymi widocznymi po zabiegu są często podrażnienia skóry i zapalenia mieszków włosowych. Nie bez znaczenia jest również miejsce depilowania, gdyż szczególnie w okolicach intymnych nasza skóra jest znacznie cieńsza i bardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia czy też uszkodzenia jej ciągłości w postaci ran. Gorąca kąpiel to dobry sposób na zmiękczenie i rozluźnienie powierzchni skóry, przez co usuwanie włosków depilatorem będzie mniej bolesne.

W sklepach kosmetycznych oferowane są również jako alternatywa dla innych metod usuwania owłosienia różne kremy depilujące. Rozpuszczają one wierzchnią warstwę włosów, jednak ze względu na ich skład chemiczny mogą one oddziaływać negatywnie na skórę, jeżeli jesteśmy uczuleni na działanie jakiejś substancji znajdujące się w kremie. Kremów nie należy zbyt długo trzymać na powierzchni skóry, w przypadku ich stosowania należy dokładnie postępować zgodnie z informacjami widocznymi na ulotce.

Depilacja woskiem i pastą cukrową

Wśród często stosowanych metod usuwania owłosienia w gabinetach kosmetycznych ważne miejsce zajmuje depilacja woskiem. Zastosowanie rozgrzanego wosku na powierzchnię skóry niesie za sobą ryzyko poparzenia, dlatego warto udać się do specjalistów w tej dziedzinie. Często stosuje się talk na powierzchnię skóry celem złagodzenia efektu odrywania plastra z woskiem. Spowoduje to, że talk przyklei się jedynie do włosów, a nie do samej skóry.

Popularnym domowym sposobem depilacji jest depilacja pastą cukrową. Ten naturalny sposób na oczyszczanie powierzchni skóry z nadmiernego owłosienia cechuje się coraz większą popularnością. Postępowanie w jego przypadku jest praktycznie takie same jak w przypadku zastosowanie na powierzchnię skóry wosku.

Co po depilacji?

Żaden z rodzajów depilacji nie oferuje stuprocentowej gwarancji, że po zabiegu nie nastąpi efekt podrażnienia skóry oraz powstania w późniejszym czasie stanów zapalnych. Złagodzenie efektów ubocznych po depilacji to zadanie odpowiedniego balsamu, który działa kojąco oraz łagodząco na miejsca golenia. Szczególnie poleca się ich stosowanie przy uczuciu pieczenia, wysuszenia i stwierdzonego zapalenia mieszków włosowych.

Obecnie oferowane kremy i balsamy po depilacji są przystosowane pod kątem składu chemicznego do opóźniania procesu odrastania samych włosów. Ponadto ich rolą jest pielęgnacja, regeneracja oraz nawilżenie skóry po usunięciu owłosienia. Stanowią one również ważną ochronę przez stanami zapalnymi i wrastaniem włosków w powierzchnię skóry, w istotnym stopniu ograniczają one również nieprzyjemne uczucie wysuszenia oraz pieczenia po depilacji.

Materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl.

Ilustracja: Quapan / Foter.com / CC BY

Similar Posts