Dieta

Cukrzyca a leczenie dietą

Na cukrzycę typu 1 i 2 choruje obecnie łącznie około 5% społeczeństwa. To dużo, zwłaszcza że odsetek ten nieustannie wzrasta, gdyż coraz więcej dzieci cierpi na choroby autoimmunologiczne, w tym cukrzyca typu 1, oraz ze względu na dietę współczesnego człowieka coraz więcej osób starszych jest diagnozowana z cukrzycą typu 2. Wszyscy wiedzą, że cukrzycę leczy się insuliną lub w wybranych przypadkach lekami obniżającymi wchłanianie cukru z przewodu pokarmowego czy transport do komórek. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że w cukrzycy typu 2 przy odpowiedniej diecie można niekiedy odstawić leki.

Cukrzyca typu 2 powstaje, gdy komórki, z wiekiem pod wpływem nieodpowiedniej diety lub w przypadku predyspozycji genetycznych, stają się oporne na działanie hormonu insuliny. Zadaniem insuliny jest transport glukozy, czyli pojedynczej cząsteczki cukru, z krwi do komórek. Tym samym, jeśli nasza komórka jest oporna na działanie insuliny, nie pobiera glukozy z krwi, w której z czasem gromadzi się jej zbyt dużo. Dodatkowo, komórki nie otrzymują niezbędnej im do wytwarzania energii glukozy.

Zapobieganie temu mechanizmowi jest proste: poprawić transport cukru do komórek, albo zmniejszyć ilość cukru we krwi. Na pierwszy sposób istnieją tylko metody farmakologiczne: przyjmowanie zastrzyków z insuliny, lub leków zapewniających wprowadzanie glukozy do komórek. Przyjmowanie insuliny jest bolesną i niewygodna metoda, niestety, jeśli komórki są wyjątkowo oporne na jej działanie, czasem bywa konieczne. Z kolei zmniejszenie ilości cukru we krwi można osiągnąć przyjmując leki zmniejszające jej transport z układu pokarmowego do krwi, lub zmieniając dietę.

Zmiana diety nie zawsze jest przyjemna. Konieczna jest rezygnacja z pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, a co za tym idzie ze słodyczy. Ponadto musi być zachowany odpowiedni skład procentowy posiłków (40-50% węglowodanów, 30-35% tłuszczów i 15-20% białka) W odpowiednim doborze składników i posiłków mogą pomóc poradnie metaboliczne, takie jak centrum.polkard.pl, gdzie lekarze i dietetycy dostosują odpowiednią dietę dla danego pacjenta. Poza tym, jakie pokarmy są jedzone, ważny jest sposób ich przyjmowania. Posiłki muszą być przyjmowane w regularnych odstępach i w odpowiedniej liczbie. Pacjentom, którzy leczą się tylko dietą lub dietą i lekami doustnymi wystarczą 3 posiłki dziennie. Jednak Ci, którzy przyjmują zastrzyki z insuliny powinni jeść 5 do 6 posiłków. Ponadto, konieczny jest odpowiedni dowóz kalorii, który powinien być wyliczony przez lekarza rodzinnego.

Cukrzyca typu 2 jest przewlekłą chorobą, którą należy objąć dużą uwagą. Nie wystarczy przyjmować kilku tabletek dziennie, aby być pewnym, że nie wystąpią jej powikłania takie jak miażdżyca czy kwasica. Pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że aby walczyć z tą chorobą musi zadbać o swoją dietę.

Similar Posts