Zawroty głowy i omdlenia często bywają lekceważone i spychane na karb przemęczenia, podczas gdy mogą one oznaczać poważne problemy zdrowotne. Takie objawy mogą sygnalizować zarówno problemy z kręgosłupem szyjnym, jak i zmiany miażdżycowe. Aby poznać ich przyczynę oraz podjąć właściwe leczenie, należy poddać się badaniu USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych.
Kiedy należy wykonać USG Dopllera tętnic szyjnych i kręgowych?
Drożne tętnice szyjne i kręgowe są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu. Warunkują one również sprawne działanie naszych zmysłów. Aby mogły odpowiednio funkcjonować, musi być w nich utrzymany prawidłowy przepływ krwi. W przeciwnym wypadku może dojść do groźnych powikłań.
O tym, że doszło do zaburzeń w obrębie tętnic szyjnych i kręgowych, informują nas następujące objawy:
- zawroty głowy,
- omdlenia,
- zaburzenia widzenia i mowy,
- osłabnie siły mięśni oraz czucia,
- bóle głowy,
- uczucie drętwienia rąk.
Powyższe objawy są jednocześnie głównymi przesłankami do wykonania USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych. Badaniu temu powinni również poddać się pacjenci cierpiący na zmiany miażdżycowe lub jeśli zachodzi podejrzenie udaru mózgu.
Ponadto istnieje jeszcze cały szereg wskazań do wykonania tego badania. Należą do nich:
- udar mózgu,
- przemijający atak niedokrwienny – TIA (na podstawie wywiadu),
- obciążenie udarem mózgu lub zawałem serca (na podstawie wywiadu),
- podwyższone ciśnienie krwi,
- niewłaściwy poziom cholesterolu,
- objawy neurologiczne sugerujące niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego,
- cukrzyca,
- stan po urazie szyi,
- patologiczny szmer nad tętnicami szyjnymi.
Ponadto badanie to znajduje się na liście obowiązkowych – po sześćdziesiątym roku życia.
Na czym polega badanie?
Metoda Dopplera to badanie, w którym wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości. Umożliwia ono dogłębny wgląd w sposób przepływu krwi odbywającego się w tkankach. Wykonywane jest w pozycji leżącej.
W trakcie badania lekarz może poprosić pacjenta o nieznaczne odchylenie głowy do tyłu. USG Dopplera wykonuje się przy użyciu małej głowicy pokrytej specjalnym żelem. Jest ona przykłada po obu stronach szyi w miejscu, gdzie przebiegają naczynia krwionośne (tętnice). Lekarz na bieżąco analizuje wskazania widoczne na monitorze.
Zabieg trwa od 10 do 15 minut. Nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest to badanie nieinwazyjne. Nie wykorzystuje się w trakcie jego przeprowadzania promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczne. Badanie nie może być wykonywane, jeśli na szyi widnieją świeże rany czy też oparzenia, bądź pacjent ma trudności z pozostaniem w bezruchu przez dłuższy czas.
Co daje badanie USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych?
USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych pozwala na bardzo dokładną ocenę stanu tych tkanek. Daje odpowiedź na pytanie o stopień zwężenia, budowę i rozmiar blaszki miażdżycowej oraz dokładne umiejscowienie zaburzeń przepływu krwi.
Przy pomocy badania ultrasonograficznego tętnic szyjnych i kręgowych można także:
- stwierdzić czy u pacjenta rozwija się miażdżyca,
- monitorować postęp choroby,
- ocenić skuteczność wdrożonego leczenia,
- wykluczyć ryzyko udaru mózgu oraz zawału serca.
Ponadto badanie to daje odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu zwężone zostały tętnice. Uzyskane wyniki umożliwiają poprawne rozpoczęcie leczenia w kierunku regulacji przepływu krwi przez tętnice. Badanie to pozwala również przyjrzeć się tętnicom po zabiegu usunięcia blaszek miażdżycowych oraz założeniu stentu.
Jeśli tylko odczuwamy niepokojące objawy typu: zawroty lub/i bóle głowy, drętwienie kończyn czy omdlenia, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do pracowni ultrasonograficznej na wykonanie badania.
Daje ono bardzo dokładny obraz tego, co dzieje się w obrębie tętnic. Jego wynik może uratować nam życie, a przede wszystkim wyeliminować ryzyko takich groźnych schorzeń, jak: cukrzyca, miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu.