Pozostałe

Metody czyszczenia elewacji

Wybór danej metody czyszczenia elewacji jest uzależniony od rodzaju budynku i tego, jak dawno był myty. Raz wyczyszczona elewacja może spokojnie przetrwać kilka sezonów. Przeczytaj, w jaki sposób profesjonalnie ją umyć.

Jak myje się elewacje z tynków?

Elewacje bardzo często pokryte są tynkiem cienkowarstwowym typu kornik lub baranek. W zależności od ich struktury inaczej osadza się na nich kurz i brud. Częstotliwość mycia elewacji będzie większa, jeśli budynek położony jest w centrum dużego miasta. Z kolei na terenach, gdzie panuje wilgoć, głównym problemem jest zielony nalot (glony). 

Do czyszczenia tynków stosuje się mycie gorącowodne. Szorowanie ich szczotką mogłoby naruszyć ich powierzchnię. Natomiast woda rozpuszcza brud i luźno związane naloty soli. Mycie za pomocą gorącej wody jest szybkie i efektywne, jednak należy pamiętać, aby woda nie była zbyt gorąca. Dzięki tej metodzie łatwo usunąć nawet tłuste zabrudzenia. 

Mycie gorącowodne wykonuje się przy użyciu myjki ciśnieniowej. Do niewielkich zabrudzeń można zastosować nawet tę o ciśnieniu do 120 bar. Warto wiedzieć, że profesjonalne firmy używają specjalistycznych myjek ciśnieniowych o wiele większych parametrach. Jeśli zabrudzenia są stare, a elewacja długo nie była czyszczona, lepiej zlecić jej umycie wykwalifikowanym pracownikom firmy myjącej. 

Glony na elewacji? Trzeba się ich pozbyć!

Częstym probelem elewacji są glony. Lubią się pokazywać zwłaszcza od północnej strony. Problem ten dotyczy właścicieli budynków położonych na przykład na skraju miasta i lasu. Wilgoć, która się pojawia, tworzy idealne środowisko do rozwoju glonów, mchów i porostów. 

Niestety do umycia elewacji, którą porastają glony potrzeba silniejszego środka niż woda. Walka z glonami przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest mycie elewacji pod ciśnieniem i wyszorowanie jej szczotką. Potem aplikuje się środek rozpuszczająco – wytruwający, który ma działanie grzybo- i pleśniobójcze. Tak wyczyszczona elewacje warto zabezpieczyć odpowiednią impregnacją. Najlepiej sprawdzi się hydrofobizacja, która chroni mur i zapobiega osadzaniu się na nim glonów. 

Głównie problemy elewacji z klinkieru

Na elewacji z cegły klinkierowej bardzo często pojawiają się wykwity. Nie są one kwestią zanieczyszczeń atmosferycznych, ale specyficznej struktury muru. wnikająca w niego wilgoć tworzy nieestetyczne zacieki solne. Jak się ich pozbyć? Czyszczenie elewacji klinkierowej polega na szczotkowaniu. Oczywiście należy je wykonywać jak najbardziej delikatnie. Warto dodać, że kiedy dzień jest słoneczny i ciepły, szczotkować trzeba na sucho, aby wilgoć przedostająca się do cegły na nowo nie wywołała wykwitów. 

Po wykonaniu czyszczenia, elewację zabezpiecza się specjalnym preparatem przeznaczonym do klinkieru. 

Jak czyścić elewację z cegły?

Elewację ceglaną czyści się najczęściej na sucho za pomocą piaskowania. Bardzo często wykorzystuje się do tego celu specjalne urządzenia, jakimi są: piaskarka JOS, kompresor oraz osuszacz zziębniczy. Podczas piaskowania powstaje dużo wilgoci, dlatego, aby jej uniknąć pomiędzy piaskarką a kompresorem umieszcza się osuszacz zziębniczy. Podkreślamy jednak, że nie wszystkie firmy używają piaskarki JOS. 

Warto dodać, że kolejną metodą czyszczenia elewacji z cegły jest hydropiaskowanie. Oba sposoby mycia  – piaskowanie i hydropiaskowanie (bardziej) naruszają strukturę cegły, jednak czasami efekt ten jest zamierzony. Sprawdza się zwłaszcza w surowych wnętrzach loftowych. Czasami zamiast piasku używa się też innych ścierniw jak cząsteczki piasku kwarcowego, pyłu szklanego, marmurowego, suchego lodu lub (bardziej ekologicznie) łupin orzecha.     

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak często czyścić elewację – odpowiadamy, że najlepiej robić to regularnie co 3-4 lata. 

Similar Posts