Uroda Zdrowie

Korzyści z korekcji kształtu zębów

Niestety niektórych przebarwień na zębach nie da się usunąć. Zarówno piaskowanie, jak i wybielanie zębów są nieskuteczne w przypadku przebarwień polekowych- na przykład po długotrwałym przyjmowaniu antybiotyków lub żelaza w płynie. Niedające się usunąć przebarwienia pojawiają się również niekiedy po leczeniu onkologicznym. Skuteczną metodą walki z takimi przebarwieniami są licówki.

Co to są licówki i jakie problemy pomagają zwalczyć?

Są to niezwykle cienie (od 0, 3 do 0, 75 mm) płatki wykonane z półprzeźroczystego materiału. Imitują one naturalne szkliwo zębów. Licówki mogą być wykonane z kompozytu, czyli tworzywa sztucznego, lub z porcelany. Stanowią one skuteczną metodę walki z trwałymi przebarwieniami zębów, ale są także idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy potrzebują korekty kształtu zębów- wydłużenia, poszerzenia czy zlikwidowania przerwy między zębami. Przy pomocy licówek można także ukryć niewielkie pęknięcia i uszkodzenia szkliwa.

Jak przebiega zabieg założenia licówek?


Licówki zakłada się na zęby zdrowe i czyste, co w praktyce oznacza, że zanim się na nie zdecydujemy, musimy zdecydować się na badania z zakresu stomatologii zachowawczej oraz poddać się takim zabiegom jak scaling, czyli usunięcie kamienia nazębnego i piaskowaniu, czyli usunięcie osadu z zębów. Jeżeli chcemy zęby wybielić, również powinniśmy to zrobić przed założeniem licówek. Zabieg zakładania licówek wykonuje się z reguły tylko na przednich zębach, to znaczy od trójki do trójki. Najpierw konieczne jest tradycyjne pobranie wycisku zęba i wykonanie gipsowego modelu lub wykonanie skanu 3D zębów przy pomocy nowoczesnego urządzenia, dzięki czemu specjalista uzyskuje bardzo dokładny obraz uzębienia, co umożliwia precyzyjne wykonanie licówek. W praktyce gabinety dentystyczne coraz częściej oferują właśnie takie, oparte na nowoczesnej technologii, projektowanie uśmiechu. Jeszcze niedawno założenie licówek wiązało się z koniecznością nieprzyjemnego szlifowania zębów. Dzisiaj coraz częściej wykonuje się licówki bez szlifowania. Są one szczególnie korzystne dla osób, które mają bardzo słabe i mocno starte zęby oraz bardzo niskie poziom grubości szkliwa oraz zębiny, co w praktyce uniemożliwia oszlifowanie zębów. Licówki bez szlifowania podobnie, jak te tradycyjne są wykonane z porcelany, a efektem ich założenia jest piękny równy i biały uśmiech. Niezależnie od zastosowanej metody, założenie licówek wymaga z reguły co najmniej dwóch wizyt w gabinecie dentystycznym. Dobrze dobrane i założone licówki są nie do odróżnienia od naturalnego szkliwa. Ponadto są odporne na próchnicę i przebarwienia. Idealnie pokrywają wszelkie estetyczne niedoskonałości zębów i przywracają pacjentom piękny uśmiech i radość życia. Licówki wystarczającą na 10-15 lat- po tym czasie trzeba je wymienić na nowe. Warto skorzystać z nowoczesnych metod poprawy uśmiechu, które oferuje stomatologia estetyczna.

Similar Posts