Nawet kameralne spotkanie może wiele zmienić w życiu pracującej mamy. Jeśli więc przed tobą zadanie organizacji takiego wydarzenia, skorzystaj z naszych porad. Z pewnością dzięki nim poradzisz sobie z przygotowaniem doskonałego entourage’u biznesowego.
Po pierwsze: określ cel
Zanim rzucisz się w wir planowania i zakupów, usiądź, zrelaksuj się i zastanów na spokojnie, jaki przyświeca ci cel organizacji spotkania biznesowego. Chcesz pozyskać nowego pracownika, nowego klienta czy utrzymać więź z długoletnim współpracownikiem? Od jasno określonego celu zależy to, czy spotkanie się uda.
Co więcej, w trakcie samego wydarzenia i rozmowy wciąż musisz pamiętać o swoim celu, by nie zgubić go w trakcie konwersacji czy negocjacji. Nie zapomnij, że dobre spotkanie biznesowego powinno zakończyć się mocnym zaakcentowaniem waszych wspólnych wniosków.
W dobrym guście jest na koniec zwrócenie uwagi na owocne spotkanie. „Cieszę się, że dziś wspólnie ustaliliśmy…”, „Mam nadzieję, że dzisiejsze postanowienia…pomogą nam w..” itp. Nawet jedno zdanie postawione jako biznesowa kropka nad i połączone z mocnym uściskiem ręki może pozostawić w naszym rozmówcy przeświadczenie, że to był cenny i efektywny czas. Zanim jednak przyjdzie nam wypowiedzieć te swoiste podsumowanie, warto prześledzić krok po kroku kolejne etapy organizacji spotkania biznesowego.
Miejsce ma znaczenie
Po ustaleniu swego celu czas na wybór miejsca, w którym spotkasz się z rozmówcą. Jeśli pracujesz w branży nastawionej na relacje i współpracę, doskonałym pomysłem będzie zaaranżowanie kameralnego spotkania, np. u ciebie w domu. Skrócisz tym samym dystans między tobą a słuchaczem.
W trakcie spotkania możesz zaserwować kawę i ciasto, a na koniec spotkania wręczy np. zestaw herbat, np. taki jak ten: https://mokate.com.pl/zestawy-herbat, który włożysz do pięknego kosza prezentowego i uzupełnisz o spersonalizowaną etykietę lub elementy przypominające o twojej marce. Z pewnością niejeden miłośnik herbaty na długo zapamięta taką pamiątkę ze spotkania.
Z kolei, gdy pracujesz w branżach nastawionych na rozwój, technologię i biznes wybierz neutralne i modne miejsce publiczne. Dobra restauracja, ekskluzywna kawiarnia – to biznesowe must have każdego spotkania w oficjalnym stylu.
Jak cię widzą, tak cię piszą – kluczowa zasada spotkania biznesowego
Choć dziś wiele się mówi o indywidualnym pięknie i modowej wolności, to jednak wciąż sektor biznesowy silnie trzyma się stereotypowych wyobrażeń. Dlatego też należy do charakteru spotkania dopasować odpowiedni strój.
To, który styl wybrać – czy klasyczną garsonkę z ołówkową spódnicą, czy artystyczny nieład boho, zależy od specyfiki branży, w której pracujesz. Jednak zawsze powinnaś pamiętać, by ubiór podkreślał twoją osobowość. To ty powinnaś stanowić clue całego spotkania. Odważ się na wyrażanie siebie – i wcale nie musisz decydować się na szalone stylizacje. Nawet w biznesowym kombinezonie można pokreślić indywidualny charakter, np. poprzez wyraziste dodatki.
Nic nie zastąpi merytorycznego przygotowania
Nawet najstaranniej wybrana stylizacja, piękne okoliczności spotkania nie przesłonią twojego merytorycznego przygotowania.
Przede wszystkim stwórz dyskretny plan wydarzenia, by nie umknęły ci ważne kwestie, które chcesz omówić. Podczas trudnej sytuacji lub lukach w pamięci szybko powtórzysz sobie, o czym miałaś mówić. O czym jeszcze warto pamiętać?
- Na spotkanie przyjdź z rzeczowymi argumentami, obszernymi danymi – zwłaszcza jeśli celem rozmowy są kwestie finansowe.
- Bądź także gotowa na plan B, gdyby rozmówca nie chciał przystać na twoje ustalenia.
- Dobra prezentacja multimedialna czy krótki film z pewnością ożywią spotkanie, a ty pokażesz się także od technologicznej strony.
Mimo wszystko nie ma idealnego przepisu na spotkanie biznesowe. Jest to nie tylko kwestia planu, ale i doświadczenia. Z pewnością z niejednego wydarzenia wyjdziesz z tarczą, ale i z wielu na tarczy. Ale to dobrze. Wszak to błędy uczą najlepiej.