Zdrowie

Choroba DeQuervaina – Charakterystyka

Choroba DeQuervaina to dosyć nieprzyjemne i częste schorzenie, powodujące u pacjentów duże poczucie dyskomfortu związane z ciągłym odczuwaniem bólu w okolicach nadgarstka. Choroba ta często nazywana jest też „kciukiem matki”. Jej powstanie jest związane z urazami mechanicznymi, do których dochodzi poprzez długotrwałe powtarzanie czynności polegającej na mocnym chwytaniu jakichś przedmiotów. W naszym artykule dokładnie opisujemy przyczyny powstawania, objawy oraz sposoby leczenia tego nieprzyjemnego schorzenia.

Przyczyny i objawy choroby DeQuervaina

Według definicji chorobą DeQuervaina jest stan zapalny pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników, czyli mięśni odpowiedzialnych za prostowanie stawu w kończynach. Przyczyny jej powstawania nie są do końca jeszcze poznane, choć większość lekarzy i specjalistów jest zdania, że są bezpośrednio powiązane ze stale powtarzającymi się przeciążeniami oraz mikro urazami ścięgien mięśni kciuka. Dochodzi do nich na skutek częstego powtarzania monotonnych ruchów zginania i prostowania kciuka oraz mocnego trzymania przedmiotów. W ostatnich latach schorzenie to jest również coraz częściej spotykane u młodych ludzi, którzy bardzo dużo korzystają ze smartfonów i tabletów. To również jest element, który wpływa na powstawanie przeciążeń kciuka.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z zakresu chirurgii ręki z Kliniki Chirurgii Plastycznej Chęciński w Warszawie: Najczęstszym objawem choroby DeQuervaina jest silny, uciążliwy ból. Towarzyszą mu jednak również inne objawy, jak np. obrzęk, podwyższona temperatura chorych tkanek, gromadzenie się w tkankach zapalnych płynu czy pogrubienie lub zwężenie światła pochewki ścięgnistej. Ze względu na specyfikę i przyczyny powstawania choroby, jest ona bardzo często diagnozowana np. u sportowców i malarzy.

Metody leczenia choroby DeQuervaina

Zdiagnozowana choroba DeQuervaina na początku jest leczona poprzez działania zachowawcze polegające na unieruchomieniu nadgarstka i kciuka w celu odciążenia ruchów. W pierwszej fazie stosowane są również metody farmakologiczne, polegające na podawaniu pacjentowi leków przeciwzapalnych oraz na rehabilitacji. Jeśli jednak leczenie zachowawcze przestaje dawać oczekiwane rezultaty i pacjent cały czas odczuwa ból, niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Operacyjne leczenie choroby DeQuervaina polega na poszerzeniu światła uszkodzonej pochewki ścięgnistej oraz odbarczeniu przechodzącego przez nią ścięgna. Zabieg jest przeprowadzany przez lekarza specjalizującego się w chirurgii ręki i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po operacji przez kilka dni pacjent może odczuwać ból kciuka oraz ma odrętwiałe palce. Żeby przywrócić dłoni pełną sprawność niezbędne jest poddanie się fizykoterapii oraz ćwiczenia palców.

Similar Posts