Polska to nie Azja, a więc ryż jest niespecjalnie doceniany przez mieszkańców Polski – chociaż to się oczywiście zmienia. Jemy coraz mniej chleba i ziemniaków, a właśnie kuchnia azjatycka z roku na rok cieszy się coraz bardziej znaczącą popularnością. Bardzo cieszy szczególnie to, że w ostatnim czasie wzrosło w Polsce znaczenie zdrowego jedzenia, a nie ma zbyt wielu bardziej zdrowych produktów, aniżeli właśnie ryż. Oczywiście w dalszym ciągu nasza kuchnia jest pełna ziemniaków oraz produktów mięsnych, no i dobrze, ale widać progres. Zresztą gdyby popyt na ryż był zerowy, to chodząc po sklepach praktycznie nie moglibyśmy zauważyć żadnego ryżu. A jest tych gatunków od zatrzęsienia.
Brązowy ryż po treningu
Biały ryż ma taką wadę, że chociaż jest bardzo smaczny, to zostaje poprzez przez przetwarzanie oraz polerowanie pozbawiony najbardziej cennych pierwiastków. Cóż, usuwamy najbardziej wartościową część, więc chyba każdy zdaje sobie sprawę, iż bardziej wskazana jest konsumpcja ryżu brązowego. A jest on brązowy z tego powodu, że nie zachodzi w jego przypadku właśnie zdjęcie powłoczki zewnętrznej. W ryżu białym znajdują się węglowodany, które co prawda mają złą prasę, ale przecież nie chodzi o tym, aby całkowicie z nich zrezygnować. Poza tym, akurat węglowodany w ryżu białym cechują się wieloma właściwościami, więc jeżeli jeść węglowodany, to we właśnie ryżu białym. Spożywanie węglowodanów jest potrzebne do procesów życiowych, stanowią one ich siłą napędową, organizm jest w stanie funkcjonować właściwie, bez żadnych zakłóceń. Szczególnie węglowodany są potrzebne dla uprawiających sport. Pamiętajmy także o tym, że w brązowym ryżu znajduje się błonnik, jest to cztery razy więcej, aniżeli w białym! Chyba nie trzeba przekonywać nikogo to tego, iż błonnik jest niesamowicie cennym dodatkiem? Brązowy ryż to również gluten, białko bogate w argininę, leucynę i gluten, selen, magnez, miedź, cynk, mangan, tiamina, pirydoksyny. Sprawia, że ryzyko pojawienia się problemów związanych z cukrzycą jest o wiele mniejsze. Ważna wiadomość dla odchudzających się: brązowy ryż bardziej syci, aniżeli biały, a kaloryczność to podobny poziom. No i jak najbardziej brązowy ryż trzeba polecić każdej osobie, która bardzo intensywnie pracuje nad budową ciała i jego rzeźbą. Regularnie spożywany brązowy ryż bardzo pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę, to akurat jest bezsporne.
Pozostaje mieć nadzieję, że trend się utrzyma, czyli brązowy ryż będzie coraz bardziej popularny wśród Polaków. Generalnie warto jeść ryż – niezależnie od jego koloru, chociaż nie można nie napisać tego, iż ryż brązowy jest najwspanialszy. I wcale nie jest nakazane spożywanie samego ryżu. Można wkroić do niego trochę sera, krewetki, kurczaka albo jakieś chude ryby. Możliwości jest bardzo wiele, po prostu niech ten ryż nie spowoduje u nas niemalże odruchów wymiotnych; w sensie nie powinniśmy dopuścić do tego, aby nam obrzydł.