Czy w realiach dzisiejszego, kompaktowego budownictwa mieszkaniowego budowa antresoli ma jeszcze sens? Odpowiedź jest prosta: tak, jak najbardziej. Zwłaszcza, że pod pojęciem antresoli nie mamy na myśli wyłącznie obszernego pomieszczenia, w którym musi zmieścić się salon, bądź duża sypialnia.
Czym jest antresola?
Antresola to pomieszczenie na kształt półpiętra. Na antresoli może się znaleźć zarówno mała sypialnia, duży salonik, jak również schowek na domowe sprzęty. Kiedy zatem antresola jest dobrym wyborem?
1. Wariant mieszkalny
Zakłada on, że na antresoli znajdzie się miejsce na duże pomieszczenie, pozwalające na pełne wyprostowanie sylwetki domowników. W tej konfiguracji jej minimalna wysokość to 2,2 m. Jeśli dodamy do tego wysokość dolnej części mieszkania i grubość podstawy antresoli, to łączna wysokość mieszkania powinna wynosić co najmniej 4,4-4,6 m.
2. Wariant sypialny
Zakłada, że wysokość sypialni wyniesie około 1,5 m. Przy powyższych założeniach łączna wysokość mieszkania powinna mieć co najmniej 3,7-4 m.
3. Wariant bagażowy
Zakłada wykorzystanie antresoli do przechowywania domowych sprzętów, bagażu, ubrań itd. W tym wariancie wysokość antresoli może wynieść nawet 0,5 m, co oznacza, że łączna wysokość mieszkania w którym można ją zabudować ma 2,7-3 m.
Jak zbudować antresolę?
Antresoli nie powinniśmy budować sami. Ze względu na duże obciążenia, instalację całej konstrukcji (najczęściej z profili stalowych) warto zlecić profesjonalistom. Samo urządzenie tej wydzielonej przestrzeni należy jednak do nas. Na co zwrócić uwagę?
1. Antresola i jej oświetlenie
Jeśli antresola ma pełnić rolę sypialną, nie warto montować w pokoju intensywnego oświetlenia sufitowego. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą lampy kierunkowe, bądź oświetlenie LED. Obok łóżka warto zamontować niewielką lampkę nocną.
2. Schody
Jeśli antresola pełni rolę dodatkowego saloniku, warto ją wyposażyć w klasyczne, obrotowe (lub proste) schody. Jeśli jest sypialnią, można ją połączyć z resztą mieszkania za pomocą klasycznej drabiny.
3. Materac
W klasycznym wariancie antresoli materac znajduje się bezpośrednio na łóżku. Jeśli jednak jej wysokość jest niższa (np. 1,2 m), można ją wyłożyć samym materacem.
Pięknie urządzona antresola to podstawa!
W antresoli można zabudować nie tylko sypialnię, ale także np. bibliotekę. Niezbędna będzie tu wytrzymała konstrukcja, która utrzyma stosy książek i masywne meble. Dodatkowo możemy zamontować tam wygodny fotel i dość silne źródło światła. Jeśli nie mamy tyle miejsca, wystarczy nam zwykła czytelnia.
W antresoli możemy też zainstalować nasze własne, domowe biuro. Cztery metry kwadratowe to wystarczająca powierzchnia dla dwóch kompletnych stanowisk komputerowych. Oczywiście każde z nich powinno mieć osobne źródło światła.
Jeśli antresola ma dużą kubaturę, można w niej zabudować łazienkę. Jeśli istnieje taka możliwość, jej kolorystyka powinna być oparta na dużych, białych płytkach, które optycznie zwiększą jej powierzchnię.
Kiedy antresola jest najlepszym wyborem?
Antresolę najlepiej zabudować nad skośnym zadaszeniem, dzięki czemu możemy zyskać nawet kilkadziesiąt centymetrów dodatkowej przestrzeni. Jej usytuowanie i sposób montażu będzie jednak zawsze zależny od przeznaczenia.