Wszyscy to wiemy, kroplówka to przykra konieczność. Nie jest stosowana tylko w szpitalach, gdyż nie zawsze pacjent ma siłę przyjechać na dzienny pobyt, lub nie zawsze ma wskazania do dłuższej hospitalizacji. Wtedy można otrzymywać kroplówkę w domu. Kroplówka, inaczej wlew kroplowy to sposób podawania leków rozcieńczonych w soli fizjologicznej lub płynie wieloelektrolitowym (PWE), sam PWE w celu nawodnienia czy roztwór glukozy w celu czasowego zapewnienia kalorii pacjentowi. W warunkach szpitalnych sposobem wlewu kroplówkowego podaje się również krew, osocze czy immunoglobuliny. Najczęściej zabieg polega na podaniu owych płynów dożylnie, choć istnieją również sposoby podawania ich doodbytniczo lub w rzadkich wskazaniach, podskórnie.
Kroplówka w domowym zaciszu
Najczęstsza kroplówka dożylna przysparza sporo kłopotów technicznych. Jeden jej koniec to igła lub, jeśli wlew ma być wykonywany więcej niż raz, kanka (potocznie zwana wenflonem od nazwy firmy, która jako pierwsza wprowadziła tego rodzaju instrument na rynek polski). Aby ów koniec zadziałał musi być umieszczony w żyle, co oznacza konieczność wkłucia. Nikt nie powinien próbować robić tego samodzielnie, gdyż można przekłuć żyłę na wylot, co spowoduje powstanie krwiaka w tej okolicy, lub ją poszarpać co po jakimś czasie spowoduje zrosty w tym naczyniu i uniemożliwi ponowne wkłucia. Ponadto, brak doświadczenia przy wkłuwaniu się w żyłę osoby, której żyły są wiotkie, cienkie albo słabo widoczne może zakończyć się niepowodzeniem.
Z tego powodu, jeśli kroplówka może być podawana w domu, konieczna jest pielęgniarka, która wykonuje nieraz kilkanaście takich wkłuć dziennie, dzięki czemu zabieg wykonywany przez nią będzie trwał krótko i będzie mniej bolesny. Jeśli lekarz rodzinny przepisze leki podawane w kroplówce można się ubiegać o pielęgniarkę opłaconą przez NFZ. Jeśli pacjent nie otrzymuje pomocy pielęgniarki opieki długoterminowej, może się ubiegać o pomoc pielęgniarki środowiskowej. Jednak ich ilość i dostępność jest ograniczona, dodatkowo nie zawsze udaje się umówić na wizytę na pasującą pacjentowi porę. Wtedy można się zgłosić do firmy zajmującej się prywatnie opieką pielęgniarską, taką jak pielęgniarskie.pl. Za niewysoką opłatą można uzyskać dogodną i profesjonalną pomoc w wykonaniu wlewu kroplowego.