Ból brzucha to w sumie nic strasznego – w końcu każdego z nas raz na jakiś czas dopada ten ból. Jednak nie w każdym przypadku jego przyczyną jest zatrucie pokarmowe bądź niestrawność. Szczególnie silne i często występujące bóle brzucha powinny nas zaniepokoić i sprawić, że przejdziemy się do lekarza. Chociaż chyba czymś oczywistym jest to, iż panikowanie z tego powodu nie jest czymś wskazanym. Wiadoma kwestia, że łatwo powiedzieć, a bardzo często tak czy siak człowiek się bardzo denerwuje. Cóż, w tym tekście wypiszemy najpowszechniejsze przyczyny bólu brzucha, u osób dorosłych. Jednakże na początku w ogóle zastanówmy się nad tym czym jest ten ból brzucha, niby takie oczywiste, ale mimo wszystko nie powinniśmy pozostawić tego bez odpowiedzi. Ból w większości przypadków wywodzi się z przewodu pokarmowego. Występuje on w jamie brzusznej, a więc przestrzeni pomiędzy żebrami a biodrami. Jakimi przymiotnikami można opisać ból brzucha? Silny, skurczowy, kolkowy, tępy, ostry, kłujący, przeszywający, punktowy, rozlany, piekący, etc. Czasami ból trwa kilku minut, godzin dni, ale zdarzają się również przewlekłe bóle, które trwają nawet po kilka miesięcy.
Co oznacza ból brzucha
Najczęstsze przyczyny bólu brzucha: niestrawność (dyspepsja), zagazowanie (wzdęcie), zatwardzenie (zaparcie), zatrucie pokarmowe, jelitówka, grupa żołądkowo-jelitowa, infekcja dróg moczowych, zespół jelita drażliwego. Poważniejsze przyczyny, tzw. swoiste, mające związek z konkretnym schorzeniem: zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie uchyłków, kamica nerkowa, kamica żółciowa, tętniak aorty brzusznej, rozwarstwienie aorty piersiowej, uwięźnięta przepuklina, niedrożność jelit, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba Crochna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ostre zapalenie trzustki, przewleklłe niedokrwienie jelit, hiperkalcemia, nowotwór. Wyżej wymienione bóle dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Są jednak takie przyczyny, które dotyczą wyłącznie kobiet. W takim przypadku czymś niezbędnym jest szybkie skontaktowanie się z ginekologiem, ponieważ tylko lekarz ginekolog może jednoznacznie wskazać co nam dolega. Zapalenie przydatków, ból owulacyjny, skręt jajnika, ciąża pozamaciczna, endometrioza. Zapalenie płuca, zawał serca, półpasiec są kolejnymi przyczynami, oczywiście zauważalnymi u obu płci – można je nazwać tzw. pułapkami. Istnieją także niespecyficzne bóle brzucha, które towarzyszą niekiedy takim stanom jak cukrzyca, depresja czy dysfunkcja kręgosłupa. Bóle brzucha niekiedy pojawiają się po spożyciu ziół, suplementów, leków na ból, preparatów żelaza, sterydów, aspiryny, nikotyny i alkoholu. Jedną z najpowszechniejszych przyczyn bólu brzucha jest oczywiście stres – a w dzisiejszych czasach jest on czymś chronicznym.
Jeżeli zasłabniemy w toalecie, zauważymy zawroty głowy, nasilające się wymioty, narastające wzdęcie brzucha, bladość skóry, wzmożone pocenie, obniżone ciśnienie tętnicze, gorączkę, przyspieszoną akcję serca, twardy napięty brzuch, zmniejszenie ilości wydalanego moczu, brak apetytu bądź nudności powinniśmy zgłosić się jak najszybciej do lekarza, ponieważ coś już jest na rzeczy.