Rozrywka Sport

Jak szybko można nauczyć się pływać?

Jeśli nie nauczyłeś się pływać jako dziecko, nic straconego. Możesz to zrobić w dowolnym momencie w swoim życiu, samodzielnie albo z trenerem. Zobacz, jak szybko można nauczyć się pływać.

Szybka nauka pływania – najlepiej z trenerem

Najczęściej nauka pływania odbywa się w pierwszych latach życia, często nawet miesiącach. Nie ma jednak przeciwwskazań do rozpoczęcia ćwiczeń w basenie w dojrzałym wieku. Na zajęcia uczęszczają nawet osoby niepełnosprawne. Nic dziwnego, pływanie poprawia koordynację ruchową, aktywność fizyczną, a także wzmacnia układ krwionośny i odporność.

Jeśli zależy Ci na szybkim opanowaniu pływania, najlepiej wybrać się na zajęcia z trenerem. Krok po kroku pokaże Ci wybrane techniki, uchroni przed złymi nawykami, a także nauczy prawidłowo oddychać, co jest niesamowicie ważne. Ćwiczenia często jednak rozpoczyna się od rozluźnienia i zanurzeń pod wodą.

Jeśli chodzi o techniki, najpopularniejsza jest tzw. żabka, czyli styl klasyczny. Warto opanować również kraul i styl motylkowy. Każdy kolejny styl pływania to dodatkowe lekcje, co warto wziąć pod uwagę.

Ile trwa nauka pływania?

Szybkość nauki pływania zależy od predyspozycji motorycznych oraz indywidualnych zdolności. W niektórych przypadkach wystarczy nawet jedna lekcja, aby opanować podstawy, czyli po godzinie intensywnych ćwiczeń, samodzielnie można przepłynąć basen. To jednak skrajne przypadki, bo wiele zależy od aktywności fizycznej, samopoczucia, nastawienia, a także koordynacji ruchowej. Średnio potrzeba kilkunastu lekcji, aby optymalnym tempem, bez nacisku i presji, nauczyć się pływać. Pamiętaj o tym, aby ćwiczyć regularnie i uczęszczać na zajęcia raz lub dwa razy w tygodniu. Im częściej, tym lepiej dla nauki i samopoczucia. Trzeba jednak przygotować się finansowo na lekcje pływania, a także zorganizować na to czas. Jeśli chcesz nauczyć się nowej umiejętności, ale blokuje Cię budżet domowy, kredyty pozabankowe to dobra opcja dla Ciebie. Pieniądze trafiają bezpośrednio na Twoje konto i możesz wybrać dowolny cel.

Podczas zajęć bardzo ważne jest też nastawienie psychiczne. Woda to żywioł, z którym wiąże się często strach i napięcie mięśniowe. Właśnie dlatego dobrze jest czuć się pewniej i bezpieczniej z trenerem.

Akcesoria do nauki pływania

Z nauką pływania nie jest tak, że wejdziesz do basenu i przy pierwszym kontakcie z wodą zaczniesz uczyć się wybranych technik. Najlepiej wykorzystać do tego praktyczne akcesoria w postaci deski albo makaronu. Pomagają one utrzymać prawidłową postawę i jednocześnie są dobrym zabezpieczeniem.

Zachowaj ostrożność!

Pamiętaj o tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie ucz się pływać samodzielnie w morzu, jeziorze czy innym zbiorniku wodnym, bo może okazać się to bardzo niebezpieczne. Nigdy nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu, jeśli nie jesteś pewien swojego samopoczucia i stanu zdrowotnego. Przed kąpielą w morzu czy jeziorze, sprawdź, jak głęboki jest zbiornik wodny oraz czy są zapowiadane silne wiatry. To one często powodują prądy, które są bardzo niebezpieczne.

Similar Posts