W firmach, gdzie sprzedaż produktów to główna działalność firmy trzeba pamiętać o odpowiedniej identyfikacji wizualnej. Dlatego z pomocą przychodzi nasz artykuł. Na jego podstawie opowiemy, jak dobre opakowania może być formą świadomej reklamy. Opowiemy, jaki cel mogą nieść poszczególne opakowania dla Twojej branży.
Twarz marki na opakowaniach
To dość dobry trend w projektowaniu opakowań. Przykładem dobrze zrobionej reklamy na podstawie znanej twarzy możemy zaobserwować w różnych sieciach restauracji. Często są to osoby, które założyły daną markę lub są jej współtwórcami. Ich fotografie i zdjęcia widnieją na wielu produktach oraz opakowaniach. Czasem pudełko z twarzą marki może zawierać osoby, które nie są założycielami firmy. Jednak ich charakter pracy może kojarzyć się z danym produktem lub usługą. Przykładem może być tu kierowca rajdowy, które reklamuje oleje napędowe. Jest to udana akcja promocyjna, ponieważ samochody wyścigowe potrzebują do pracy układu napędowe odpowiedniego oleju. Graficzne opakowanie z twarzą marki musi być przemyślane. Na opakowaniach należy pamiętać o tym, aby dany celebryta, youtuber albo influencer kojarzył się z daną produktem albo usługą. Jeśli dany celebryta swoim wizerunkiem nie będzie wiarygodny. Jego działalność jest sprzeczna z produktem np. reklamuje markę premium, kiedy w swoich filmach promuje rzeczy z niskiej półki lepiej nie proponować mu współpracy.
Graficzny brand na opakowaniach
Nie tylko ludzie mogą tworzyć brand produktowy. Czasem jako postacie na opakowaniach wykorzystuje się postacie fikcyjne. Mogą być one zaczerpnięte z bajek oraz filmów. Przykładem są tutaj postacie z filmów dla dzieci, które promują książki, zabawki oraz odzież, a nawet słodycze. Zdarza się, że brand na opakowaniach to twórcza interpretacja speców od reklamy. Na opakowanie może trafić przyjazny smok albo inne zwierzątko, które zostanie tak zapamiętane w oczach odbiorców, że stanie się w pewnym sensie rodzajem kultu. Tak jest w przypadku drażetek w czekoladzie, które posiadają własny sklep, gdzie możecie zakupić pamiątki zw. z brandem na opakowaniu. Taka sama sytuacja może być zapoczątkowana w obiektach muzealnych, które nawiązują do produkcji np. przedmiotów codziennego użytku. Opakowanie prezentowe z muzeum może posiadać brand, który reklamuje produkt oraz zachęca do odwiedzenia muzeum. Opakowanie wówczas pełni funkcję informacyjną oraz transportową. Proste pudełko z drewna będzie zabezpieczało np. porcelanę przed uszkodzeniem, będzie doskonałą pamiątką, a dla osoby informacją, że taka atrakcja turystyczna istnieje.
Artykuł powstał przy współpracy z packhelp.de