Każdy przedsiębiorca wie, że przy dynamicznym rozwoju rynku firma także musi się rozwijać, aby była konkurencyjna. Zasada ta dotyczy także rozwoju kapitału, jakim są pracownicy. Odpowiednie szkolenia pozwolą na rozwój kadr.
Jak wybrać odpowiednie szkolenia podatkowe?
Szkolenia dla firm powinny być stricte tematyczne i szczegółowe. Ogólne szkolenia nie poruszają w najmniejszych detalach omawianych problemów, a jeden błąd pracownika może kosztować wiele milionów złotych. Kary za niedopatrzenia podatkowe są ogromne. Wybierając szkolenie, należy zwrócić uwagę na program szkolenia i jego konspekt. Na tej podstawie można stwierdzić, czy jest ono użyteczne dla pracowników firmy. Warto zwrócić uwagę również na kadrę szkoleniową. Dobra szkoła podaje referencje oraz osiągnięcia wykładowców. Wysokie kompetencje trenerów dają pewność, że przekazywana wiedza jest użyteczna, a przede wszystkim rzetelna. Sami pracownicy też nie powinni być namawiani do szkoleń. Nowa wiedza to nie tylko rozwój firmy, ale wyższe umiejętności indywidualne pracownika. Wzrost kompetencji pracownika sprawia, że staje się bardziej konkurencyjny i cenny na rynku pracy.
Kompetencje wykładowców
Wybierając szkolenia podatkowe, należy w pierwszej kolejności sprawdzić kadrę prowadzącą szkolenia. Osoby kompetentne w odpowiedni sposób przekażą użyteczną wiedzę. Zajęcia, czyli szkolenia podatkowe powinny być prowadzone przez doradców podatkowy, radców prawnych, urzędników państwowych czy wykładowców uczelni wyższych. Większość z nich zapewne jest aktywnymi pracownikami uczelni wyższych czy urzędów i kancelarii. Praktyka zawodowa połączona z dużą wiedzą teoretyczna jest gwarancją rzetelnego i ciekawego szkolenia. Uczestnicy nie tylko otrzymają użyteczne informacje, ale dzięki praktyce zawodowej trenerów będą wiedzieli, jak użyć jej podczas pełnienia obowiązków służbowych. Przeniesienie wiedzy ze szkolenia do firmy to jedno, ale umiejętność jej zastosowania w praktyce to drugie.
Inną zaletą wykładowców z doświadczeniem praktycznym jest umiejętność przekazywania wiedzy w sposób zrozumiały. Trenerzy wiedzą, z jakimi problemami mogą spotkać się uczestnicy szkolenia. Mowa tu o wyjątkach, lukach prawnych, które są trudnymi przypadkami w prawie podatkowym. Błędnie przekazane wskazówki czy wiedza, mogą być przyczyną kosztownych kar.
Szkolenia podatkowe – program
Program szkoleniowy zawsze powinien być dostępny na oficjalnej stronie szkoły biznesowej. Konspekt ze szkolenia powinien zawierać wszystkie tematy, które zostaną poruszone przez wykładowców. W ten sposób pracodawca może ocenić użyteczność szkolenia oraz wysłać odpowiednich pracowników.
Co powinny obejmować szkolenia podatkowe Vat Katowice? Często zmieniającymi się przepisami są ustawy o VAT. Podatek od towarów i usług jest rygorystycznie traktowany przez urzędy. Terminy składania deklaracji, formularze, wyjątki formy rozliczenia to wszystkie informacje, które powinny zawierać szkolenia podatkowe. Obecne przepisy wymuszają na przedsiębiorcy tworzenie także JPK (Jednolity Plik Kontrolny), dlatego szkolenie nie może pominąć tego wątku. Odrębnie na szkoleniu powinna zostać poruszona sprawa księgowości elektronicznej i obowiązków z nią związanych. Coraz więcej firm korzysta z elektronicznej księgowości, a przy zmianach w ustawach łatwo można nie dopilnować obowiązków dotyczących elektronicznych form rozliczeń podatkowych.
Szkolenia podatkowe powinny poruszać także taką tematykę jak fakturowanie. Pracownicy kadr powinni znać części składowe faktury, sposoby jej wystawiania, czy możliwość ich przesyłania i akceptacji drogą elektroniczną. Szkolenia powinny uczyć, czym są równie faktury korygujące a czym noty korygujące.
Referencje i opinie
Wybierając szkołę biznesową, która przeprowadzi szkolenia podatkowe personelu, należy zapoznać się z jej referencjami. Odpowiedni pochwały, dyplomy świadczące o jakości szkoleń będą wykładnią poziomu wiedzy pracowników firmy. Zarówno szkoła, jak i trenerzy mogą pochwalić się referencjami. Indywidualne laury wykładowców także świadczą o wysokim poziomie szkoleń.
Zalety szkoleń
Szkolenia przede wszystkim podnoszą kompetencje personelu, a co za tym idzie, zwiększają potencjał kapitału ludzkiego. Efektywny pracownik nie tylko uniknie błędów, a co za tym idzie kar, ale także przyspieszy funkcjonowanie firmy. Szybsze tempo pracy to większe oszczędności. Dla samego pracownika zyskiem okazać się może możliwość negocjowania podwyżki, awansu czy premii uznaniowej ze względu na rozwój osobisty. Pracownik, który na własną rękę szkoli się, podnosi kompetencje, pokazuje pracodawcy, że nieustannie się rozwija i jest nieocenionym kapitałem dla firmy. Inną zaletą jest także zwiększeni konkurencyjności na rynku pracy. Osoba, która chce zmienić pracę, pokazuje przez szkolenia, że nie osiada na laurach i idzie z duchem postępu.
Szkolenia podatkowe są wymagane zarówno dla kadr firm, jak indywidualnych potrzeb, ponieważ przepisy, ustawy nieustannie ewoluują. Szkolenia są też gwarancja zwiększania potencjału kapitału ludzkiego przedsiębiorstwa czy jednostki.