Pozostałe

Wystrój wnętrza, czy umeblowanie?

Mieliśmy taki dosyć długi okres w historii naszego kraju, że sformułowanie „wystrój wnętrza” w powszechnym obiegu (zwłaszcza w kontekście mieszkań lub domów prywatnych) prawie nie funkcjonowało albo było pojęciem „elitarnym”. Zresztą trudno było myśleć o wystroju wnętrza w domach gomułkowskich lub tych budowanych z wielkiej płyty.

Raczej wtedy chodziło o to, by jak najbardziej ekonomicznie zagospodarować niewielka przestrzeń. Był okres, że szaleństwem stały się meblościanki i kiedy duże stoły zostały zastąpione przez tak zwane ławy.

W czasach dzisiejszych nawet tak zwany szary człowiek decydując się na budowę domu jednorodzinnego lub dużego mieszkania niejednokrotnie oddzielnie traktuje te dwa pojęcia – „wystrój wnętrza” i „umeblowanie”. Wszak myśląc o projekcie swojego domu wyobrażamy sobie kształt i funkcjonalność pomieszczeń, łazienka już nie jest przybytkiem, do którego udajemy się tylko po to, by się wykąpać ale bywa że staje się pomieszczeniem pozwalającym na dłuższe zrelaksowanie się a nawet kontemplację.

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń

Dlatego, jeśli zależy nam na tym, by przebywanie w pomieszczeniach domowych dawało nam stałą przyjemność, to warto jest pogodzić swoje predyspozycje psychiczne (w tym estetyczne) z propozycjami projektanta wnętrz.

Wracając do tematu łazienki – tu będzie bardzo ważna jej kolorystyka i materiały jakie wykorzystamy miedzy innymi w postaci okładzin. Zadajmy sobie pytanie – czy rzeczywiście odpowiada nam glazura lub terakota. Bo może przyjemność sprawia nam widok naturalnego kamienia w połączeniu z drewnem. Może odpowiada nam wanna umieszczona pośrodku pomieszczenia albo światło naturalne.

Te aspekty warto jest dobrze przemyśleć, byśmy potem nie żałowali zbyt pochopnych decyzji.

Sypialnia na poddaszu

Niestety wielu z nas skupia się za bardzo na wystroju salonu w domu jednorodzinnym, nieco lekceważąc choćby sypialnię na poddaszu. To pomieszczenie również nie musi służyć wyłącznie do spania, ale również do dłuższego pobytu, na przykład do poczytania książki. Nie zaszkodzi zatem, jeśli urządzając sypialnię na poddaszu uwzględnimy w wystroju półkę na książki.

Ponadto sypialnia na poddaszu umożliwia nam lepsze wykorzystanie naturalnego oświetlenia, poprzez umieszczenie pochyłych okien w suficie i zarazem dachu.

Konkluzja jest zatem oczywista – planując wystrój wnętrza swojego domu lub mieszkania róbmy to kompleksowo, nie lekceważąc nawet najmniejszych pomieszczeń. Oczywiście, idzie tu o pomieszczenia, w których przebywamy.

Similar Posts