Z badań przeprowadzonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że z uzależnieniem od alkoholu boryka się aż 2% Polaków. Alkoholizm to choroba, która wpływa destrukcyjnie na życie osoby uzależnionej oraz jej najbliższych. Zerwanie z nałogiem jest możliwe, ale wymaga długotrwałego leczenia i silnej woli.
Detoks alkoholowy
Pierwszy etap terapii to detoksykacja, której celem jest usunięcie z organizmu toksyn nagromadzonych w wyniku nadużywania alkoholu. Prawidłowo przeprowadzone odtrucie skutkuje uzupełnieniem niedoborów odżywczych w organizmie i przywróceniem równowagi elektrolitowej. W trakcie detoksykacji pacjent powinien mieć zapewnioną profesjonalną opiekę, ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia objawów odstawiennych, takich jak uczucie lęku, drażliwość, zaburzenia snu, wahania ciśnienia, drżenie rąk, a nawet drgawki i zaburzenia świadomości. Te ostatnie stanowią zagrożenie dla życia, dlatego próby odtruwania w warunkach domowych są odradzane. W ośrodkach specjalizujących się w leczeniu uzależnień pacjenci otrzymują leki, które redukują nieprzyjemne skutki odstawienia alkoholu. Czas odtruwania uzależniony jest od stanu osoby poddającej się terapii, ale zazwyczaj wynosi od 3 do 5 dni.
Psychoterapia
Drugim etapem leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. W renomowanych ośrodkach, takich jak Droga Powrotna, stosuje się połączenie terapii indywidualnej i grupowej, ponieważ pozwala to na uzyskanie najlepszych rezultatów. Przebieg leczenia powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. W terapii alkoholizmu kluczową rolę odgrywa nauka zrozumienia własnych emocji i radzenia sobie z nimi bez sięgania po używki. Doświadczeni psychoterapeuci kładą nacisk na kompleksowe leczenie i koncentrują się na wszystkich problemach pacjenta, gdyż zdają sobie sprawę z tego, że tylko w ten sposób osoba uzależniona może odzyskać pełną kontrolę nad swoim życiem i czerpać z niego prawdziwą radość. Terapia grupowa odgrywa istotną rolę w leczeniu, ponieważ pozwala na przepracowanie problemów związanych z relacjami społecznymi. Członkowie grupy uczą się prawidłowej komunikacji i pracy zespołowej, co przekłada się na umiejętność funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. Ponadto pacjenci tworzący grupę wspierają się nawzajem w procesie leczenia. Programy terapeutyczne często obejmują sesje rodzinne, które umożliwiają najbliższym zrozumienie problemów osoby uzależnionej.