Pozostałe

Z czego składa się ubranie

Czy zastanawialiście się kiedyś, z czego składa się wasze ubranie? Zwykle nikt nie zwraca na to uwagi, za wyjątkiem krawców i krawcowych. Dla zwykłego człowieka ubranie kojarzy się z kawałkiem materiału, który został wykrojony i zszyty. Okazuje się, że oprócz materiału zwykle potrzebne są różne dodatki. Zobaczmy więc, co jeszcze przydaje się przy tworzeniu ubrań.

Najpierw jest materiał. Należy go dobrze dobrać w zależności od części garderoby, którą chcemy uszyć. Eleganckiego garnituru nikt przecież nie będzie szył z bawełnianego batystu w kwiaty (choć w tropikach i taki ubiór można sobie wyobrazić). Następnie trzeba wziąć miarę, czyli zmierzyć osobę, dla której będzie szyty garnitur. W produkcji masowej są przygotowane typowe rozmiary, które dla większości ludzi są dobre.

Kolejną czynnością będzie zrobienie formy z papieru, a następnie przeniesienie jej na materiał. Pozostaje jeszcze wykroić poszczególne części i je zszyć. Niby łatwe, ale oprócz materiału potrzebne nam będą różne elementy, zwane ogólnie pasmanterią. Do szycia trzeba użyć nici, które dobiera się nie tylko kolorystycznie, ale także grubością oraz materiałem, którego są wykonane. Nierzadko niezbędne są różnego rodzaju gumy pasmanteryjne. To świetne rozwiązanie, gdy niezbędne jest idealne dopasowanie. Gumy pasmanteryjne są produkowane w przeróżnych wersjach i kolorach tak, że można dobrać do każdego ubrania. Gumy odzieżowe przydają się wszędzie, gdzie potrzebne są różnego rodzaju ściągacze. To nie tylko popularna gumka w majtkach, ale także ściągacze przy rękawach czy nogawkach. Mogą też być świetnym elementem dekoracyjnym. Jak widać, taśmy elastyczne w krawiectwie stały się wręcz niezbędne.

Jeśli jakaś część ubrania ma być sztywniejsza, to trzeba zastosować specjalne tkaniny usztywniające. Zwykle się je przyszywa lub przykleja, wykorzystując do tego wysoką temperaturę. Pasmanteryjne dodatki to nie tylko gumy i usztywniacze. To także różnego rodzaju elementy dekoracyjne oraz guziki. Dzięki dekoracyjnej pasmanterii ubranie nabiera charakteru. Wystarczy nieraz niewielka naszywka czy ozdobny guzik, żeby prosta bluzka nabrała wyjątkowego charakteru.

Teraz widzicie, że uszycie ubrania to całkiem skomplikowany proces, wymagający wiedzy i różnych materiałów.

Gumtex – producent gum odzieżowych.

Similar Posts