Pozostałe

Odnawianie podłóg olejowanych – cyklinowanie.

Podłogi drewniane – olejowane są coraz częściej spotykane w polskich domach. Drewno olejowane posiada wiele zalet na tle podłóg lakierowanych. Parkiety czy deski „oddychają” i nie zawierają szkodliwych chemikaliów. Odnowienie w formie cyklinowania podłogi z drewna wymaga fachowej obsługi.

Jak odnowić podłogę drewnianą?

Podłoga olejowana w przeciwieństwie do lakierowanej posiada matową barwę z delikatnym połyskiem. Przy niewielkich zarysowaniach drewno pęcznieje i uzupełnia powstałe ubytki. Niestety, z biegiem lat podłoga ulega degradacji i wymaga fachowej renowacji. Dobrym rozwiązaniem jest cyklinowanie podłogi i ponowne jej olejowanie. Cyklinowanie podłogi nie tylko usunie zniszczoną warstwę, ale równie przywróci drewnianym elementom świeżość, która znów świetnie podkreśli aranżację całego pomieszczenia.

Drobne naprawy

Po kilku latach eksploatacji podłoga drewniana nie musi być w całości odnawiana. Największe zniszczenia dotyczą miejsc, w których odbywała się najwyższa częstotliwość ruchu – przejścia, pod krzesłami. Cyklinowanie podłogi olejowanej może być punktowe. W wybranych miejsca należy usunąć wszystkie stosowane środki pielęgnacyjne. Następnie cyklinarką szlifuje się podłogę o gradacji papieru 100-120. Po szlifowaniu nanosi się olej naprawczy i poleruje się odświeżane miejsce polerką jednotarczową. Na miejsce systematycznie 1-2 razy w roku powinno nanosić się pastę olejową. W początkowej fazie cyklinowanie zostawi nieco inną barwę, jednak z czasem różnica odcieni zaniknie.

Kompleksowe naprawy

Podłoga może wymagać kompleksowej renowacji, gdy różnice w stopniu degradacji poszczególnych miejsc są zbyt widoczne. Cyklinowanie podłogi w Katowicach odbywa się na powierzchni całego parkietu, a czynność powtarzana jest nawet kilkukrotnie. Należy pamiętać o tym, aby papier użyty do cyklinowania był drobnoziarnisty. Pory drewna się nie zamkną, dzięki czemu olej wniknie w nie. Następnie drewno należy zaszpachlować, odkurzyć oraz zaolejować.

Olejowanie na zimno jest prostszą metodą i wykonywane jest ręcznie za pomocą pędzla czy wałka. Odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy etap zakłada polerowanie podłogi olejowanej polerką jednotarczową, aby odciąć pozostałe włoski po olejowaniu. Druga warstwa nakładana jest po 4-12 godzinach od pierwszej czynności. Warstwy 2 i 3 również się poleruje. Należy uważać przy nakładaniu oleju, aby nie powstał jego nadmiar, co powoduje widoczne ślady przy jego zasychaniu.

Olejowanie na gorąco polega na wcieraniu rozgrzanego oleju w również rozgrzaną podłogę. Podniesiona temperatura powoduje, że pory drewna się otwierają, a olej wnika głębiej w jego strukturę. Podłogę można zabezpieczyć woskiem, który zamknie pory drewna. Podłoga wtedy stanie się odporna na wnikanie kurzu i brudu w głąb jej struktury. Użytkowanie podłogi można rozpocząć po tygodniu.

Cyklinowanie i olejowanie podłóg z drewna sprawia, że są one odporniejsze na czynniki mechaniczne, brud czy kurz. Poza tym podłogę z drewna – olejowaną można naprawiać punktowo, bez konieczności renowacji całej jej powierzchni. Punktowa renowacja jest przydatna, szczególnie gdy chcemy odświeży najbardziej zniszczone fragmenty uszkodzone przez krzesło biurowe czy inne meble.

CyklinujemyParkiety.pl

ul. Panewnicka 345/6
40-773 Katowice

+48 501 835 581

biuro@cyklinujemyparkiety.pl

Similar Posts