Zdrowie

Ochrona dróg oddechowych – bo najważniejsze jest zdrowie pracownika budowlanego

Pyły, dym, opary. Pracownik budowlany na co dzień narażony jest na działanie różnego rodzaju szkodliwych substancji, które po pewnym czasie mogą przyczyniać się do powstawania chorób. Jednym z obowiązków pracodawcy jest  zapewnienie ochrony dróg oddechowych pracownika. Na rynku dostępnych jest wiele masek oraz półmasek ochronnych. Dziś podpowiemy  jakie produkty będą odpowiednio zabezpieczały drogi oddechowe pracowników oraz które z nich warto wybrać.

Maska pełnotwarzowa dla osób szczególnie narażonych na pyły i opary

Budownictwo to bardzo zróżnicowana, pod kątem wykonywanej pracy, gałąź gospodarki. Jednego dnia praca na budowie jest lekka, by drugiego zmienić się w obszar zagrażający zdrowiu pracownika. Szczególną ochroną powinny być zatem objęte osoby, które szlifują, docinają, czy burzą obiekty lub ich fragmenty. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odpowiednich warunków pracy. W tym przypadku realizacją tego obowiązku jest zakup asortymentu chroniącego jego drogi oddechowe.

To właśnie do takich prac warto używać profesjonalnych masek pełnotwarzowych, które doskonale chronią nie tylko drogi oddechowe, ale także oczy pracownika.

Maski pełnotwarzowe są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Posiadają odporną na uderzenia oraz zarysowania szybkę, która wpływa na komfort widzenia. Produkty te wyposażone zostały w filtry i pochłaniacze, które zabezpieczają drogi oddechowe przed pyłami, kurzem oraz aerozolami. Ich wygodne upięcia sprawiają, że maski te są komfortowe  w codziennym użytkowaniu i pozytywnie wpływają na komfort pracy.

Półmaski ochronne – zadbaj o zdrowie pracownika

Rynek artykułów BHP oferuje pracodawcom wiele modeli półmasek ochronnych. Różnią się one wyglądem, rodzajem filtrów czy sposobem zakładania na twarz.

Wybierając odpowiednie dla swoich pracowników półmaski, należy zastanowić się co dokładnie będzie im potrzebne oraz najkorzystniejsze i najwygodniejsze na danym stanowisku pracy.

Poniżej przedstawiamy wybrane modele półmasek, chcąc jednocześnie przedstawić zasadność ich stosowania na danym stanowisku pracy. Warto zaznaczyć, że tego typu produkty oferowane przez profesjonalne sklepy z artykułami BHP,  posiadają stosowne atesty. Co ważne, produkowane są ściśle z obowiązującymi normami.

Półmaska 3M 7500 M to wyjątkowo solidny, a zarazem lekki i wygodny produkt BHP. Jest ona przeznaczona do pracy w miejscach, w których występuje duże stężenie pyłów, mgły czy aerozoli. Maska ta posiada system Drop Down, dzięki któremu wydychane powietrze nie jest zatrzymywane wewnątrz. Jest to produkt niezwykle komfortowy ze względu na niską wagę. Przez jej uniwersalny kształt możliwe jest noszenie gogli ochronnych lub okularów wraz z opisywaną maską ochronną.

Kolejny przykład półmaski ochronnej to maska filtrująca firmy JSP. Maska ta połączona jest z wygodnymi okularami, które dodatkowo ochraniają wzrok naszego pracownika. Maska ta posiada system filtracji oraz zaworek, który umożliwia swobodne oddychanie. Praca w tej półmasce ochronnej jest wygodna oraz komfortowa ze względu na wysoką jakość wykorzystanych materiałów oraz ich lekkość – nie utrudniającą pracy w najmniejszym stopniu.

W pracach nie wymagających ochrony na najwyższym poziomie wystarczające będą półmaski filtrujące zakrywające jedynie usta oraz nos. Wykonane z odpowiedniego materiału maski odpowiednie chronią drogi oddechowe przed dostaniem się do nich szkodliwych substancji. Maski te posiadają trójpanelową strukturę, która pozwala na swobodne oddychanie przy jednoczesnej ochronie dróg oddechowych. Są to produkty uniwersalne, dzięki czemu dostosują się do każdego rodzaju twarzy. Dodatkowo, są wygodne w przechowywaniu – i na tyle małe oraz wygodne w składaniu, że zmieszczą się w kieszeni pracownika.

O czym trzeba pamiętać?

Wybierając odpowiednie maski lub półmaski ochronne dla swoich pracowników należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze – jakie materiały zostały użyte do ich produkcji oraz jak działają zamontowane w nich filtry. Bo to przede wszystkim one chronią drogi oddechowe pracowników.

Ważnym aspektem w pracy jest komfort. Z tego też względu należy brać pod uwagę w jaki sposób nabywane maski są zapinane. Trzeba bowiem pamiętać, że zbyt małe maski (a także gumki czy uchwyty) wpijające się skórę wpłyną negatywnie na jakość pracy zatrudnionych osób.

Źródło: Odzież robocza – Glovex.com.pl

Similar Posts