Naturalne sposoby walki ze stresem

Artykul dodany: 25 lutego, 2021

Stres jest potrzebny. Podwyższony poziom adrenaliny motywuje, skłania do działania, pozwala osiągać zamierzone cele. Niestety, gdy jest go za dużo działa destrukcyjnie, skutecznie blokując dalszy rozwój i negatywnie odbijając się na życiu zawodowym, jak i prywatnym. Jak sobie z nim poradzić?

Stres w naszym życiu

Stres dotyka każdego w mniejszym lub większym stopniu. Czasami chodzi o silne przeżycia i związany z nimi krótkotrwały stres. Wiele osób jednak żyje „w stresie” na co dzień. Bywa on skutkiem nerwowej pracy, jak i napięć w życiu osobistym. Stres, podwyższony poziom adrenaliny często okazują się impulsem do pozytywnych działań i towarzyszą osiąganiu wymarzonych celów, natomiast ich negatywne objawy i konsekwencje na dłuższą metę mogą okazać się bardzo szkodliwe.

Nerwy i stres to problemy nie tylko natury psychicznej, objawy stresu i jego konsekwencje oddziałują na cały organizm. Skutkami życia w permanentnym stresie mogą być:

 • wypadanie włosów, słaba kondycja skóry
 • problemy z układem pokarmowym, niewłaściwe trawienie, wrzody, zgaga,
 • zaburzenia odżywiania,
 • cukrzyca,
 • choroby serca i układu krążenia,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby kręgosłupa,
 • obniżenie odporności.

Jak pomóc sobie w walce ze stresem?

Walka ze stresem nie wymaga najczęściej silniejszego leczenia farmakologicznego, chyba że stan ten utrzymuje się permanentnie, nie panujesz nad nim, a stale przyczynia się on do pogarszającego się stanu twojego zdrowia.

  • W większości przypadków stresu i napięcia można pozbyć się z pomocą odpowiedniej suplementacji witamin i minerałów (zawsze jednak najpierw trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście niedobory występują). Warto także wypróbować proste domowe sposoby – aromaterapię, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, napary z ziół.
  • Aromaterapia pomaga skutecznie usuwać napięcia, wyciszać organizm, uspokajać. Warto sięgnąć na przykład po olejek z mięty pieprzowej, który poleca się w stanach zmęczenia fizycznego i umysłowego. Pomaga on także w przypadku migren spowodowanych stresem. Dodatkowo stymuluje układ nerwowy. Dobrze sprawdzi się także olejek lawendowy lub z bergamotki. Warto sięgać także po całą gamę olejków cytrusowych, które działają pobudzająco, dodają energii i pomagają w bardziej pozytywnym spojrzeniu na rzeczywistość.
  • Ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe to jeden z najlepszych sposobów na skołatane nerwy. Chodzi nie tylko o zachowanie zdrowia fizycznego, ale i o równowagę psychiczną. Warto ćwiczenia połączyć z relaksacją, medytacją. Świetnie sprawdzą się takie aktywności jak joga, pilates, stretching. Pomogą one nam się nie tylko uspokoić, ale zadziałają zbawiennie na spięte mięśnie.
  • Ogromny wpływ na walkę ze stresem ma również dieta. Niestety stres bardzo często prowokuje do „zajadania” problemów, co sprawia, że do naszego żołądka wrzucamy mało zdrowe produkty. Z reguły sięgamy wtedy bo niemałe ilości węglowodanów, tłuszczy i cukrów. Warto natomiast postawić na dietę bogatą w warzywa, owoce, błonnik. Przy zwiększonym poziomie stężenia serotoniny dobrze jest sięgnąć po pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, makaron razowy. W obniżeniu poziomu kortyzolu pomogą produkty bogate w antyoksydanty (witaminę C, A E, flawonoidy) – owoce, warzywa i orzechy.
  • Warto także sięgnąć po napary z ziół na ukojenie nerwów. Najlepiej działa melisa, waleriana, chmiel oraz lawenda.

Aby dodac komentarz musisz byc zalogowany Zaloguj sie