Zdrowie

Materace przeciwodleżynowe

Materace przeciwodleżynowe są stosunkowo nowe, jeśli chodzi o sprzęt rehabilitacyjny. Oferują one pomoc w rehabilitacji i profilaktykę zdrowia osób, które z racji swoich dolegliwości skazane są na spędzenie wielu dni czy tygodni w łóżku.Zapobiegają one powstawaniu odleżyn, które są jednym z największych problemów dla takich „przykutych do łóżka” chorych. 

Czym są te urządzenia?

Są to – jak sama nazwa wskazuje – materace specjalistyczne, skonstruowane tak, by zapobiec długotrwałemu uciskowi na ciało pacjenta. Ucisk ten powoduje odcięcie dopływu krwi i powstanie niewielkich ognisk martwiczych, co prowadzić może do owrzodzenia skóry, tkanki podskórnej, a nawet mięśni i kości. Brzmi to groźnie i jest groźne – odleżyny mogą skończyć się zakażeniami, a to grozi uogólnionym zakażeniem krwi organizmu, poprzez to możliwością rozwoju sepsy i ostatecznie zgonu. Niezbędna zatem jest profilaktyka odleżyn – i tutaj pojawiają się owe materace. 
Wyróżniamy kilka typów tych urządzeń, w zależności od sposobu działania, którego jego sens jest zawsze ten sam – zlikwidować długotrwały ucisk na tkanki chorego i zapobiegać ogniskom martwicy. Wszystkie one posiadają systemy regulacji ciśnienia, często także wentylacji i mocowania do klasycznych łóżek. Rodzaje:

  • Materace bąbelkowe i piankowe
    Są materace przeciwodleżynowe o charakterze profilaktycznym i do leczenia krótkotrwałego nie przekraczającego 1 miesiąca, tylko w przypadku zagrożenia odleżynami I stopnia. Cechują się one także mniejszym udźwigiem, ale też często mniejszą ceną (choć nie zawsze). Wizualnie przypominają one ogromne tabliczki czekolady, czy porcje folii bąbelkowej. Są zdecydowanie „chudsze” od swoich rurowych odpowiedników, ciśnienie jest także w nich mniejsze. 
  • Materace rurowe
    Ten typ materaców nadaje się do profilaktyki i leczenia odleżyn w zagrożeniu I, II, III i IV stopnia. Ze względu na zwiększoną grubość i zastosowane ciśnienie ma on znacznie większy udźwig niż typ poprzedni, często wyposażone w systemy napowietrzające pacjenta, co wpływa na szybsze leczenie ognisk martwiczych. Często wyposażony w wiele dodatkowych systemów, między innymi alarmujących o spadku ciśnienia. Ceny materacy rurowych mogą być spore, ale zakres ich zastosowania także jest znacznie większy niż materacy bąbelkowych.

Rynek oferuje pacjentom i ich bliskim profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny – nie warto czekać ani oszczędzać na zdrowiu; gdy w grę wchodzi życie bliskich najlepiej stosować urządzenia najlepszej jakości.

Similar Posts