Choroby Pozostałe

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy warto je wybrać?

Leczenia kanałowego obawia się niemalże każdy, kto zgłasza się do stomatologa. Kojarzy się ono z wieloma bolesnymi i długimi wizytami, a także z późniejszym nieestetycznym przebarwieniem leczonego zęba.

Obecnie można jednak skorzystać z leczenia kanałowego pod mikroskopem, które jest najskuteczniejszą metodą czyszczenia kanałów znajdujących się w dziąśle poniżej ubytku.

Dokładne czyszczenie kanałów gwarancją zdrowych zębów

Leczenie zębów pod mikroskopem sprawia, że stomatolog dokładnie widzi wszystkie kanały znajdujące się pod ubytkiem. Mikroskop pozwala mu sprawdzić, czy kanały te są prawidłowo oczyszczone z ropy, a następnie wypełnione w celu ochrony przed dalszym przenikaniem bakterii próchniczych. Dentysta, który wykonuje zabiegi endodontyczne w tradycyjny sposób, nie ma możliwości tak dokładnego obejrzenia wszystkich korzeni zębowych.

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem jest szczególnie polecane w przypadku zębów trzonowych. Trzonowce często posiadają zakrzywione kanały, co powoduje, że trudno usunąć z nich ropę. Dodatkowo niektóre odnogi kanałów są niewidoczne bez użycia mikroskopu. Brak dokładnego usunięcia ropy z korzeni zębowych może doprowadzić do ponownego leczenia kanałowego, a w skrajnych przypadkach – spowodować konieczność usunięcia zęba. Ponadto, zdarza się, że trzonowce mają dodatkowe korzenie, które u większości dorosłych ludzi nie występują. Stomatolodzy – przyzwyczajeni do rutynowej pracy – często pomijają „nadprogramowe” kanały, które stanowią później miejsce rozwoju chorobotwórczych bakterii.

Mniej wizyt, mniej bólu, mniej strachu

Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu kanałowym pozwala zredukować liczbę wizyt w gabinecie stomatologicznym do niezbędnego minimum. Dzięki temu pacjent odczuwa mniej strachu oraz mniej bólu związanego z podawaniem znieczulenia lub oczyszczaniem kanałów zębowych z ropnej wydzieliny. Wielu doświadczonych dentystów pod mikroskopem jest w stanie w pełni oczyścić wszystkie korzenie zębowe w ciągu jednej wizyty, co jest niemożliwe, jeżeli wybiera się tradycyjne metody leczenia endodontycznego. Niestety, endodoncja pod mikroskopem jest nierefundowana, przez co jej koszty są wysokie. Warto z niej jednak korzystać, by cieszyć się zdrowymi zębami.

Similar Posts