Dieta

Kompletujemy ziołową apteczkę

W dzisiejszych czasach jest bardzo duży boom na ekologiczne zioła, dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które kompletują ziołową apteczkę, ale niestety nie mają zielonego pojęcia na jakie zioła warto postawić w pierwszej kolejności i co najważniejsze, kiedy je się stosuje.

O czym należy pamiętać?

Listki ziół ekologicznych należy zrywać na bieżąco i od razu wykorzystywać ich drogocenne właściwości. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ekologiczne zioła najwartościowsze właściwości mają przed zakwitnięciem. Najlepszymi aromatami mogą z kolei pochwalić się te listki, które zrywane są bezpośrednio przed południem, zaraz po obeschnięciu rosy. Zaleca się regularne uszczykiwanie, dzięki czemu zioła lepiej się rozkrzewią i zagęszczą.


Jakie zioła na trawienie warto wybrać?

Jeżeli chodzi o popularne zioła na trawienie, to w pierwszej kolejności warto postawić na kolendrę, która może pochwalić się wieloma drogocennych właściwościami zdrowotnymi. Kolendra w swoim składzie zawiera tajemnicze przeciwutleniacze, które skutecznie zapobiegają wchłanianiu się tłuszczów zwierzęcych. Jest to najlepszy wybór dla tych osób, które mają częste problemy z niestrawnością, biegunką i wzdęciami. Warto wspomnieć również i o tym, że słaba herbatka z kolendry może być stosowana u małych dzieci, które męczą się z kolką.


Zioła które koniecznie trzeba mieć w swoim domowych ogródku?

W pierwszej kolejności warto postawić na melisę, lubczyk, popularną miętę i pesto pietruszkowe. W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także takie zioła jak np. rozmaryn, szałwia, oregano i tymianek, który po bardzo długiej przerwie ponownie powraca do użytku.


Tymianek

Tymianek to niesamowite zioło, które wyróżnia się dość ostrym i pikantnym aromatem. Tymianek jak powszechnie wiadomo ma działanie rozgrzewające i jego podstawowym zadaniem jest pobudzanie wydzielania się śluzu w płucach. Jest to najlepszy wybór dla tych osób, które mają mniejsze lub większe problemy z zatwardzeniem. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że tymianek zapobiega zakażeniom bakteryjnym, wirusowym i grzybicznym, dlatego też warto mieć go w ziołowej apteczce. Tymianek w swoim składzie zawiera karwakrol i tymol, które działają rozluźniająco na mięśnie gładkie całego przewodu pokarmowego.


Bazylia i szczypiorek

W Polsce bardzo ceniona jest także bazylia, która może pochwalić się nie tylko fantastycznymi walorami smakowymi. Bazylia wzmacnia układ pokarmowy i ma działania łagodzące. Bazylia pobudza apetyt i znacząco przyśpiesza procesy trawienia. Świeża bazylia może pochwalić się także działaniami rozkurczowymi i wiatropędnymi. W europejskiej kuchni bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także szczypiorek. Ceniony jest on nie tylko za walory smakowe, ale również zdrowotne. Szczypiorek to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych osób, które chcą szybko obniżyć ciśnienie krwi. Szczypiorek wspomaga także trawienie, pobudza apetyt i co najważniejsze, posiada drogocenne właściwości antyseptyczne.

Similar Posts