Pozostałe

Jak wybrać nagrobek i czym się kierować przy zakupie?

Poszukiwanie nagrobka na miejsce pochówku bliskiej osoby dostarcza zwykle szeregu pytań i wątpliwości. Czym się kierować zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnego kamienia nagrobkowego a następnie firmy, która zajmie się jego profesjonalnym montażem na wskazanym cmentarzu?

Wybór nagrobka – właściwości kamieni i ich ceny

Na początek warto wiedzieć o tym, że tablice cmentarne i nagrobki są tworzone z trzech podstawowych typów kamienia: granitu, marmuru oraz piaskowca. Każdy z nich wygląda inaczej i ma różne parametry jakości, twardości i wytrzymałości. Zupełnie inna jest również ich kolorystyka. Jednym z najbardziej popularnych typów wybieranych przez Polaków są nagrobki granitowe, które cechują się wysoką trwałością, odpornością na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne i bardzo dobrą ceną. Eksperci twierdzą, że są one najlepiej dostosowane do długowieczności w polskich warunkach geograficznych i być może to jest też powód, dla którego tak wiele osób sięga właśnie po nie.

Piaskowiec również jest trwały, chociaż nie tak bardzo jak granit, a dodatkowo wymaga o wiele większej uwagi przy jego regularnym pielęgnowaniu. Rzetelne firmy świadczące usługi kamieniarskie odradzają nagrobki z piaskowca szczególnie osobom starszym, które żegnają swoich bliskich, ale nie będą miały siły na to, by odpowiednio często czyścić i pielęgnować nagrobek. Sprzątanie go raz do roku, w przeddzień Wszystkich Świętych to dla tego materiału będzie zdecydowanie za rzadko.

Marmur jest majestatyczny i piękny, ale to skała wapienna, która w naszym klimacie źle znosi deszcze, mrozy i erozję więc również odradza się go osobom zabieganym, które nie będą miały czasu o niego dbać. Na nagrobki z marmuru decydują się najczęściej osoby posiadające duże zaplecze finansowe i mogące sobie pozwolić na opłacenie osoby, która będzie ich regularnie doglądała i dbała o ich czystość i odsączanie z nich nadmiaru wilgoci.

Ostatni elementem przy wyborze nagrobka jest jego cena. Z pewnością doświadczony kamieniarz wykonujący nagrobek na specjalne zamówienie klienta będzie kosztował więcej niż kupienie gotowego nagrobka wytwarzanego niemal fabrycznie, ale za to jakość tego, co wykona będzie o wiele wyższa. Tym samym ostateczną decyzję dobrze jest podjąć biorąc pod uwagę i własne możliwości finansowe i zasobność portfela.

http://kamieniarstwo-zielonka.pl/ – profesjonalne usługi kamieniarskie.

Similar Posts