Dieta

Dowiedz się jak uniknąć efektu jojo – porady

Dowiedz się jak uniknąć efektu jojo - porady

Bardzo często słyszymy pojęcie, jakim jest efekt jojo, co powoduje, że warto je wyjaśnić, a przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób go uniknąć, ponieważ jest elementem negatywnym. Zacznijmy, więc od tego, że efekt jojo, to wahania wagi, które związane są z procesem odchudzania. Po zakończeniu diety znów pojawia się przyrost masy ciała i dzieje się to zazwyczaj w bardzo krótkim czasie. Dodatkowo nasza waga może stać się nawet wyższa aniżeli ta, jaką mieliśmy przed rozpoczęciem odchudzania. Dieta zawsze kosztuje nas wiele wyrzeczeń, lecz na ogół pozwala nam osiągnąć masę ciała, o której marzymy. Jednakże po zakończeniu diety mamy na ogół wiele obaw, iż jeśli wrócimy do naszej dawnej diety, wszystkie dotychczasowe wysiłki po prostu pójdą na marne. Co więc należy zrobić, aby tak się nie stało?

Efekt, jojo spędza nam sen z powiek, albowiem jest to proces, który polega na naprzemiennym tyciu oraz chudnięciu. Tracimy zbędne kilogramy, lecz po pewnym czasie znów powracają, czasami nawet ze zdwojoną siłą. Dietetycy uważają, że 70% osób, którym udało się schudnąć po roku znów powraca do poprzedniej wagi.

Należy zauważyć, że owa huśtawka wagowa, nie tylko zniechęca nas do kolejnej próby odchudzania, ale także nader negatywnie wpływa na tempo przemiany materii, ponieważ spowalnia ją. To jednak nie wszystko, gdyż podczas tego procesu, nasza skóra rozciąga się a tym samym mogą pojawić się nieestetycznie wyglądające rozstępy.

Dlaczego występuje efekt jojo?

Kiedy jesteśmy na diecie przyzwyczajamy organizm do faktu, że potrzebuje on znacznie mniej energii, albowiem nie musi już dźwigać tak wielu jak dotychczas kilogramów. W czasie trwania całej diety nasz organizm dostaje o wiele mniej kalorii. Jednakże po zakończeniu diety najczęściej powracamy do starych nawyków żywieniowych, dlatego bardzo szybko odzyskujemy kilogramy, które straciliśmy. Jest tak, dlatego, że nasz organizm przyzwyczajony do mniejszej porcji energii będzie „na zapas” odkładał kalorie, a tym samym tłuszcze będzie odkładał się na biodrach, brzuchu, czy też udach.

Jakie jest największe ryzyko

Nawet, jeśli w procesie odchudzania stosujemy niezwykle skuteczne tabletki odchudzające TermaCuts efekt jojo może się pojawić. Wystąpienie efektu jojo jest najpewniejsze wówczas, kiedy zrzucając zbędne kilogramy stosujemy dietę krótkookresową, ale też restrykcyjną. Ten rodzaj diety jednak nie jest odpowiedni, albowiem nie tylko powoduje spalenie tłuszczu, ale także wycieńczenie organizmu i jego odwodnienie. Nawet po tak wielkich wyrzeczeniach, nasza waga wróci do punktu wyjścia, a ryzyko jojo jest naprawdę bardzo wielkie. Dodatkowo należy wiedzieć, że podczas powrotu do dawnych nawyków żywieniowych kilogramy wracają, zaś kolejna dieta nie przynosi już pozytywnych efektów odchudzających.

Jak skutecznie możesz uniknąć efektu jojo?

  • Im dłużej trwa nasza dieta, im dłuższa jest walka o smukłą sylwetkę, tym trwalsze są efekty. Należy, więc wiedzieć, że kiedy nasza dieta jest długa i powolna wystąpienie efektu jojo jest minimalne.
  • Jeśli jesteśmy na diecie, za całą pewnością powinniśmy postarać się o powolne wychodzenie z niej. Nie możemy zbyt szybko wrócić do dawnego odżywiania, lecz kaloryczność posiłków trzeba zwiększać stopniowo.
  • Aby zapobiec wystąpieniu efektu jojo trzeba jeść także w niewielkich porcjach, a także jedź ostatni posiłek trzy godziny przed pójściem spać. Oczywiście musisz także ograniczyć spożywanie posiłków tłustych oraz słodkich.
  • Nic innego nie utrzyma wysiłku diety jak ćwiczenia fizyczne uprawiane regularnie. Aby zachować szczupłą i smukłą sylwetkę musisz, więc regularnie biegać, uprawiać fitness, czy też pływać. Warto wybrać dyscyplinę, która będzie sprawiać ci przyjemność, albowiem w przeciwnym razie bardzo szybko zrezygnujesz z ćwiczeń fizycznych. Aby aktywność fizyczna przynosiła pozytywne efekty, powinnaś ćwiczyć przynajmniej trzy razy w tygodniu, po pół godziny.

Warto wiedzieć, że ogromną rolę na naszą masę ciała w dorosłym życiu ma ta, jaką wyróżnialiśmy się w okresie dzieciństwa. Dzieje się tak, dlatego, że w tym okresie zostaje ustalona ilość komórek tłuszczowych, które to w dorosłym życiu bardzo trudno zmniejszyć. Już od najmłodszych lat warto, więc zadbać o naszą sylwetkę, a żeby to uczynić trzeba zdrowo i racjonalnie odżywiać się.  jak uniknąć efektu jojo?

Similar Posts