Zdrowie

Jak dobrać odpowiednią pastę do zębów?

Wszyscy używamy pasty do mycia zębów, a przynajmniej powinniśmy, więc teoretycznie każdy dysponuje odpowiednią wiedzą, pozwalającą na wybór pasty dostosowanej do potrzeb. Są także osoby, które wychodzą z założenia, że wystarczy, aby po prostu tę pastę stosować, bez względu na to, jakie rezultaty chcemy osiągnąć lub z jakimi problemami się borykamy. Jest to poważny błąd, który można przypłacić wieloma nieprzyjemnymi powikłaniami, będącymi efektem stosowania źle dobranej pasty. Niewiedzę w tym przypadku można przypłacić poważnymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi.

Przy wyborze pasty do zębów należy zadać sobie pytanie, jakie mamy potrzeby lub problemy ze stanem swojej jamy ustnej? Bardzo często ludzie nie są w stanie określić, czy coś im dolega, ignorują problemy zdrowotne nie mając pojęcia, że takowe u nich występują. Warto w tym wypadku wybrać się do dentysty, który będzie w stanie dokładnie zbadać jamę ustną, określić problemy, jakie w niej występują (o ile takowe się pojawiają), a na koniec dobrać profesjonalną pastę, ponieważ asortyment stomatologiczny przewiduje także produkty do użytku codziennego przez pacjentów gabinetu.

Jeśli jednak jesteśmy absolutnie pewni, czego od pasty do zębów chcemy, należy rozejrzeć się za pastami, które są cenione na rynku stomatologicznym. Słabej jakości pasta może nie przynosić pożądanych rezultatów, a w przypadku, kiedy pasta ma mieć działanie lecznicze, może nie tylko nie przynosić rezultatów, ale także doprowadzić do pogłębienia się choroby. Często stomatolodzy nie zalecają stosowania jednej pasty przez cały czas, ponieważ żadna z nich nie spełnia wszystkich warunków, jakie potrzebne są do utrzymania idealnie zdrowych zębów. Najczęściej stosuje się dwie pasty naprzemiennie, aby dostarczyć zębom wszystkich potrzebnych im minerałów.

W przypadku past wybielających warto zastanowić się nad swoim wyborem, ponieważ od jej jakości i rodzaju będzie zależało zdrowie naszych zębów. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę fakt, że doskonałe pasty do zębów można kupić w gabinecie, gdzie profesjonalne materiały stomatologiczne dają gwarancję, że będą to pasty wybielające zęby w bezpieczny sposób. Zdecydowanej większości past wybielających nie używa dłużej niż kilka tygodniu, nawet te o najniższym współczynniku ścieralności są na swój sposób inwazyjne dla szkliwa. Ponadto nie posiadają zbyt wielu innych właściwości, przez co słabo pielęgnują np. dziąsła.

Współczynnik ścieralności jest bodaj najważniejszym z czynników, którymi należy się kierować wybierając pastę wybielającą. Im wyższy jest poziom RDA, tym pasta mocniej i agresywniej działa na szkliwa, powodując w ten sposób jego ścieranie. Pasty z wysokim współczynnikiem RDA polecane są palaczom czy osobom pijącym dużo kawy, ujmując rzecz ogólnie – osobom o mocno przebarwionym uzębieniu. Średni współczynnik ścieralności zaleca tym, którzy mają zdrowe zęby, jednak chcą delikatnie poprawić ich odcień. Najniższy współczynnik ścieralności dedykowanym jest osobom, które cierpią na nadwrażliwość, ale zależy im na wybieleniu zębów.

Similar Posts