Firma Pozostałe

Jak dbać o fasady szklane?

Szklane fasady to niejako znak XXI wieku. Pięknie wyglądają, a ponadto doskonale doświetlają budynki. Tylko jak o nie dbać? Przeczytaj poniższy artykuł.

Czym charakteryzują się fasady ze szkła?

Dzięki fasadom szklanym przestrzeń domu staje się bardziej przejrzysta i doświetlona. Są one także wyrazem nowoczesności, która łączy w sobie wiele cech takich jak przenikanie światła, izolacyjność i atrakcyjny wygląd. Elewacji wykorzystujących szklane fasady powstaje coraz więcej – są one wyrazem niebanalnej myśli architektonicznej, ale świadczą także o zasobności inwestora. Fasady te montowane są do konstrukcji wspierających dzięki czemu są stabilne i wpływają na trwałość budynku.

Wyróżnić można dwa rodzaje fasad – ramowe i bezramowe. W tym pierwszym wypadku tafla szkła mocowana jest do aluminium lub stali, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości. Z kolei fasada bezramowa mocowana jest do konstrukcji nośnej budynku. Oczywiście istnieje różnica w cenie i wyglądzie obu fasad. Fasady ramowe są tańsze od bezramowych, ale też wyglądają o wiele mniej elegancko. Warto wiedzieć, że szkło użyte do zamontowania elewacji musi być bardzo trwałe – najczęściej jest ono hartowane po to, by było odporne na warunki atmosferyczne.

Szklane fasady doskonale wyglądają, a przede wszystkim we wnętrzach z takimi fasadami świetnie się pracuje i wypoczywa. Jak jednak na doskonałą jakość przystało, nie jest to tania inwestycja. Fasady szklane są dużo droższe od murowanych czy drewnianych.

Fasady ze szkła – jak o nie dbać?

Nawet najdroższe fasady szklane nie będą się dobrze prezentowały jeśli nie będzie się o nie należycie dbało. Co jakiś czas należy je oglądać i sprawdzać czy nie pojawiły się na nich rysy i pęknięcia. Dobrze jest je regularnie myć i konserwować. Jeśli szkło fasad jest dobrej jakości, ich pielęgnacja nie sprawi większego problemu. Natomiast podczas deszczu fasady szklane myją się automatycznie, co jest bardzo wygodne. Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje fasad szklanych należy myć ręcznie. Najlepiej zrobić to wynajmując specjalną firmę, która dysponuje odpowiednim sprzętem.

Jeśli wystarczająco dobrze zadba się o szklane fasady, można cieszyć się ich wyglądem przez długie lata.

Czy warto inwestować w szklane fasady?

Jak już wspomniano, fasady szklane są droższe od murowanych czy drewnianych, jednak ich zalety i tak znacznie przewyższają tę wadę. Przede wszystkim chronią one przed hałasem i zimnem oraz przepuszczają dużą ilość światła słonecznego, dzięki czemu we wnętrzach zawsze jest jasno (nawet podczas pochmurnych dni). Na pewno w czasie chłodniejszych pór roku przebywanie w pomieszczeniach za szklanymi fasadami poprawia nastrój i sprawia, że człowiek jest pełen energii i pozytywnie nastawiony do życia.

Szklane fasady doskonale wpisują się w architekturę XXI wieku  – są nowoczesne i futurystyczne. Budynki ze szklaną elewacją sprawiają wrażenie monumentalnych i wzbudzają respekt – na pewno dlatego bardzo często stosuje się je do budowy urzędów i budynków użyteczności publicznej.

Jakie jest zastosowanie szklanych fasad?

Szklane fasady mogą stanowić uzupełnienie betonowej ściany, mogą także tworzyć wielokondygnacjowe elewacje. Bardzo często takie rozwiązanie jest wykorzystywane podczas budowy biurowców. Przeważnie szklane fasady tworzy się w oparciu o żelbetonowy trzon stanowiący konstrukcję nośną budynku. W budynkach murowanych bardzo często można spotkać jedną ścianę szklaną – przeważnie jest to główne wejście do budynku. W ten sposób można uzyskać bardzo dobry efekt wizualny. Tym bardziej, że szkło doskonale łączy się z takimi materiałami jak drewno i stal, a te są coraz częściej wykorzystywane w budownictwie.

Sprawdź więcej na Apkapro

 

Similar Posts