Pozostałe

Gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą

Regularnie wpływająca pensja na konto pozwala nam odpowiednio rozplanować wydatki, a także wywiązywać się w terminie z cyklicznych zobowiązań. Co jednak w przypadku, gdy nasz pracodawca spóźnia się z wypłatą lub kontrahenci, od których zależy nasza pensja, nie płacą faktur na czas? Jak poradzić sobie z sytuacją, gdy na koncie brakuje pieniędzy, a nie chcemy mieć zaległości w co miesięcznych płatnościach?

Pieniądze na tzw. czarną godzinę

Jeśli sytuacja z nieregularnym wpływem wynagrodzenia na konto zdarza się często, najlepiej zabezpieczyć się przed tym zawczasu, odkładając rezerwową sumę pieniędzy na wypadek konieczności spłaty pilnych zobowiązań. Jeśli więc planowany dzień twojej wypłaty wypada wtedy, gdy z twojego konta powinna zostać uregulowana płatność za czynsz, warto taką kwotę mieć w zapasie, aby w razie braku środków na koncie móc uregulować zobowiązanie terminowo. 

Priorytetyzacja wydatków

Ważnym aspektem zarządzania budżetem w sytuacji kryzysowej, gdy na koncie nie pojawiła się wypłata, jest odpowiednie ustalenie priorytetów wydatków. W pierwszej kolejności należy bowiem spłacać te zobowiązania, w przypadku których możemy narazić się na odsetki karne lub inne konsekwencje, jeśli nie zostaną uregulowane w terminie. Mogą to być podatki, składki ZUS, raty kredytu. W dalszej kolejności będziemy regulować należności z tytułu pozostałych opłat, a na końcu te, które zwyczajnie możemy odroczyć do kolejnego miesiąca. 

Skąd wziąć pieniądze

Może się jednak zdarzyć, że mimo posiadania oszczędności na czarną godzinę i odpowiedniego planowania wydatków zgodnie z ich priorytetami, pieniędzy na niezbędne wydatki i tak zabraknie. Co w takiej sytuacji zrobić? Najprościej: pożyczyć od znajomych bądź rodziny. Niestety nie zawsze jednak jest to możliwe. 

Rozwiązaniem niekomfortowej sytuacji braku środków na koncie może być skorzystanie z oferty pożyczek online. Ich zaletą jest fakt, że cała procedura przebiega drogą elektroniczną. Nie musimy odwiedzać placówki banku czy innej instytucji finansowej, gdzie czekałyby nas skomplikowane formalności. Korzystając z internetowych serwisów pożyczkowych wniosek składamy online, a jeszcze tego samego dnia możemy oczekiwać na decyzję pożyczkodawcy. Jeśli będzie ona pozytywna, pieniądze możemy otrzymać na konto nawet w ciągu kilkunastu minut. W ten sposób wzięta pożyczka 1000zł może pomóc nam uporać się z niezbędnymi zobowiązaniami, a gdy tylko otrzymamy pensję na konto, spłacimy całość bez narażania się na odsetki karne za nieterminową spłatę.

Innym pomysłem na zdobycie pieniędzy może być udzielanie korepetycji. Płatność za takie lekcje odbywa się zwykle po odbytej godzinie, więc od razu będziemy mogli gromadzić środki. Warto również poszukać zleceń przez internet. Wiele firm oferuje pracę online w zakresie copywritingu, wprowadzania danych do systemu czy, na przykład, pomoc przy prowadzeniu fanpejdżu na Facebooku. Takie zlecenia to doskonały sposób na dodatkowy zarobek. Upewnijmy się jednak, czy zleceniodawca oferuje możliwość wypłaty pieniędzy w formie dniówek lub tygodniówek. 

Brak pieniędzy na koncie, gdy zbliża się termin płatności ważnych zobowiązań to z pewnością stresująca sytuacja dla każdego. Jeśli jednak zareagujemy na nią wystarczająco szybko, to znajdziemy odpowiednie rozwiązanie tego problemu. 

Źródła:

https://www.kurierplus.com/2015/04/635/jak-splacac-rachunki-gdy-brak-pieniedzy/

https://pozyczkaportal.pl/pieniadze-sposoby-zdobycie-gotowki/

Similar Posts