Zdrowie

Dlaczego warto jeść twaróg

Dlaczego warto jeść twaróg

Ludzie zwykli zadawać bardzo różne pytania. Np. przed kilkoma dniami ktoś mnie zapytał czy warto jeść twaróg. W sumie to całkiem mądre pytanie, bo jeżeli ktoś w ogóle głowi się nad tego typu kwestiami, no to przynajmniej jest taką osobą, która potrafi zadbać o swój jadłospis. A przynajmniej bardzo stara się o to, aby mimo przeciwności losu odżywiać się w prawidłowy sposób. Naturalnie moja odpowiedź brzmiała: tak, jak najbardziej warto spożywać twaróg. Szczególnie osobom, które są na diecie odchudzającej trzeba zalecić regularne pałaszowanie tego przysmaku. Chociażby z takiego powodu, że to coś smacznego, niskokalorycznego, a jednocześnie dającego uczucie sytości. A nawet jeżeli nie jesteśmy na diecie, a chociażby pracujemy wytrwale nad zwiększeniem masy mięśniowej, także powinniśmy doceniać właśnie twaróg. Chociaż codzienna konsumpcja twarogu nie jest czymś wskazanym, bo z reguły sytuacja jest taka, iż jeżeli jemy czegoś zbyt wiele, to po pewnym czasie czujemy swoiste przejedzenie.

Dlaczego warto jeść twaróg

Dlaczego warto jeść twarógDobrze, dlaczego zatem spożywanie białego sera to prawdziwy strzał w dziesiątkę? Podkreślmy to jeszcze raz: twaróg to produkt niskokaloryczny, 100 g białego sera to tylko 99 kalorii, zatem niewiele. Jest to mimo wszystko pożywienie bardzo sycące, więc zapewne potem nie będziemy chcieli podjadać do drugiego śniadania bądź obiadu. Zawiera on również nieduże ilości tłuszczu, a przecież to coś oczywistego, że wypadałoby spożywać jego jak najmniejsze ilości. Jest również bogatym źródłem pełnowartościowego białka, które jest potrzebne do budowy komórek. Kształtowane są mięśnie, powstają hormony oraz enzymy, do tego regeneruje się nasz mózg. Doceńmy takżę to, że biały ser jest bogatym źródłem wapnia, które jest bardzo przydatne do budowy kości i zębów. Wapń, potas, fosfor, sód, miedź, mangan, cynk, magnez czy żelazo: tego typu związki mineralne są czymś na wagę złota, a jakby nie patrzeć jest ich w białym serze całkiem spora ilość. Ogromna zaleta białych serów to także lekkostrawność, świetnie sprawdzają się one w przypadku chęci przygotowania bardziej dietetycznego pożywienia.

Wszystko ma swoje wady: w przypadku twarogu nie zapominajmy o tym, że czymś piekielnie znaczącym jest ryzyko podwyższenia poziomu cholesterolu, a nawet uszkodzenia nerek. Istnieje możliwość zakwaszania organizmu, co nie jest wskazane. Poważna wada twarogu to także to, że znajduje się w nim kazeina, która jest bardzo szkodliwa. Krótko podsumowując kwestię spożywania twarogu: z całą pewnością czymś wskazanym jest to, aby regularnie konsumować biały ser, ale mimo wszystko nie można przesadzać. Bo jednak ludzie mają nierzadko skłonności do przesady, czyli jeżeli coś nam bardzo smakuje, to potem możemy to jeść przez niemalże całe życie. Niby po pewnym czasie wszystko się niejako nudzi, ale niech nie będzie tak, że zanim odczujemy nudę, to odczujemy, iż z naszym organizmem nie wszystko jest w należytym porządku.

Similar Posts