Siłownia Sport

Czym jest krav maga?

Krav maga to technika samoobrony, w której wykorzystuje się jedynie pierwotny potencjał samoobronny człowieka. Nie ma tu ustalonych ciosów, chwytów czy innych technik, które wskazują na tradycję danej sztuki walki.

Charakterystyka krav magi

Dzięki temu krav maga stała się obecnie bardzo popularna. Powstaje coraz więcej szkół stricte skierowanych na naukę krav magi, organizowane są krótkoterminowe kursy krav magi zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów krav magi jest: www.krav-maga-warszawa.com

Badania pokazują, że krav maga to jedna z najbardziej skutecznych technik samoobrony. Wykorzystuje m.in kopnięcia i ciosy w strefy newralgiczne takie jak krtań czy krocze. 

Nie jest to sport, a technika samoobrony, co znacznie odróżnia ją np: od karate czy jiu-jitsu. 

Jej głównym założeniem jest zniechęcenie i uniemożliwienie napastnikowi dalszej walki, która zagroziłaby naszemu życiu lub zdrowiu. 

Zasady i założenia krav magi

Pierwszym założeniem krav magi jest fakt używania jedynie części ciała w samoobronie. Mówimy tu m.in o rękach, nogach, głowie, stopach, dłoniach czy łokciach. Można także w niej używać przedmiotów codziennego użytku, które mamy przy sobie np: torebka czy klucze. Dodatkowo można wykorzystywać w celu obrony przedmioty, które znajdują się blisko nas. Może to być nawet śmietnik albo talerz.

Osoba, która się broni ma uderzać w najboleśniejsze części ciała, którymi są m.in oczy, mostek, nerki, krocze, kolana czy splot słoneczny.

W krav madze stosuje się pewne stopniowanie użycia samoobrony w zależności od natężenia zagrożenia.

Pierwsza zasada mówi o tym, że powinno unikać się w miarę możliwości miejsc niebezpiecznych, w celu zminimalizowania wystąpienia sytuacji, które mają narazić nas na utratę zdrowia lub życia. Jest to bardzo życiowa zasada, gdyż unikanie takich miejsc zmniejsza możliwość wystąpienia ataku. Chodzi tu np: o ciemne uliczki w czasie nocy, o miejsca niezamieszkałe przez ludzi czy np: o miejsca w których zbierają się chociażby huligani stadionowi.

Po drugie w razie znalezienia się w niebezpiecznym miejscu, powinniśmy podjąć wszelkie środki, żeby oddalić się z niego jak najszybciej.

Trzecia zasada krav magi mówi o tym, że jeżeli nie możemy oddalić się z tego miejsca, powinniśmy walczyć z użyciem wszelkich przedmiotów znajdujących się wokół nas, żeby jak najlepiej odeprzeć atak wroga.

Czwarta zasada mówi o tym, że jeżeli w pobliżu nas nie ma żadnych przedmiotów to powinniśmy walczyć bez żadnch ograniczeń, gdyż tylko maksymalne wykorzystanie naszego potencjału zagwarantuje nam przetrwanie.

Odmiana militarna krav magi

Krav maga militarna jest używana wyłącznie wśród służb mundurowych. Jej założenie to fakt, że najlepszą obroną jest atak.

Trenerzy krav magi militarnej uczą jak zadawać śmiertelne ciosy i rany. Uczą również, jak zrobić to w jak najkrótszym czasie, żeby zminimalizować ryzyko utraty zdrowia i życia. Żołnierze nauczani są szybkiego i sprawnego użycia broni, które w sytuacji zagrożenia ma być naturalne.

Ta odmiana jest rozwijana głównie w Izraelu. Kładziony jest nacisk w szczególności na umiejętność walki wręcz, co zapewnia największe prawdopodobieństwo unieszkodliwienia wroga. 

Rozwiązania stosowane w krav madze militarnej nie są stosowane w krav madze cywilnej. W odmianie cywilnej nie uczy się jak zabijać, a jak bronić się i walczyć o własne zdrowie i życie w niebezpiecznych sytuacjach i miejscach.

Similar Posts