Dieta

Czy kawa jest zdrowa

Czy kawa jest zdrowa

Kawa to jedna z najpopularniejszych używek – jest pijana niemalże na całym świecie. W naszym kraju oczywiście również, chociaż generalnie nie jesteśmy krajem, w którym panuje kultura picia kawy, mamy inne zalety. Chociażby w takiej Portugalii kawę można wypić wszędzie, niczym dziwnym nie jest widok człowieka, który zamawia kawę, wypija ją na stojąco i wraca do chociażby pracy. W Polsce raczej nieczęsto widzi się człowieka samotnie pijącego kawę, oczywiście mowa o piciu kawy w kawiarni, bo wiadoma kwestia, że kawiarnie w amerykańskim stylu są ostatnio coraz bardziej popularne. Także picie kawy w domu nie jest u nas przeprowadzone w sposób godny, ale to się na szczęście zmienia. Im Polacy zamożniejsi i bogatsi, tym kultura picia kawy cechuje się lepszym poziomem. Zastanówmy się jednak czy kawa jest zdrowa. Według lekarzy raczej nie jest, bo jakby nie patrzeć nie działa pozytywnie na nasze serce. Poza tym, jeżeli słodzimy ją białym cukrem, to nie zdziwmy się gdy dostrzeżemy poważne problemy z wagą, a może nawet cukrzycę. Jednakże takie postawienie sprawy jest całkowicie bezzasadne! Fakty są takie, że bez dwóch zdań warto pić kawę, po prostu warto robić to z umiarem. Przecież nawet we wcześniej wspomnianej Portugalii nikt normalny nie pije kawy hektolitrami, to raczej domena niebieskich kołnierzyków, którzy potrzebują kawy, aby móc pracować na pełnych obrotach.

Czy kawa jest zdrowa

Czy kawa jest zdrowaOwszem, kawa podnosi ciśnienie tętnicze oraz poziom katecholamin, powoduje nasilenie produkcji moczu w nerkach, a także soków trawiennych w żołądku. Działa również uzależniająco, bo jeżeli pijemy regularnie kawę, to odstawienie jej będzie bardzo trudne, głowa będzie nas boleć przez cały dzień. Jednak z drugiej strony, kawa spowalnia procesu starzenia, zmniejsza zagrożenie zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy, zapobiega odkładaniu się w naczyniach krwionośnych jakże groźnego cholesterolu. Wszystkie wady kawy nie są może wzięte z sufitu, ale weźmy poprawkę na to, że przecież nikt nie powiedział, iż musimy pić bardzo dużo kawy! Kawa pita z umiarem jest zdrowa, może nie jest najzdrowszym płynem pod słońcem, ale jednak nie przesadzajmy z uwydatnianiem jej wad, bo to głupota.

Kawa sprawia również, że jesteśmy bardziej pobudzeni, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dzięki spożyciu kawy czujemy się o wiele lepiej, aż niemalże tryskamy energią. Pamiętajmy także o tym, iż jakby nie patrzeć bardzo często kawa przeciwdziała marskości wątroby, generalnie dobrze wpływa na wątrobę, która jest przecież newralgiczną częścią naszego ciała. Na zdrowy rozsądek: takie kraje jak Portugalia, Włochy czy Kolumbia, a więc słynące z zamiłowania do kawy, są w dużej mierze zamieszkiwane przez zdrowych, atrakcyjnych, dobrze podchodzących do swojego życia ludzi. Niech ktoś zatem powie, iż picie kawy jest szkodliwe. To byłoby najzwyklejsze w świecie kłamstwo!

Similar Posts